برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه سطح کلسترول سرم در مبتلايان به اختلال وسواسي-اجباري پيش از درمان و پس از آن با داروهاي مهارکننده اختصاصي باز جذب سروتونين (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان امام خمینی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: با توجه به اثرات سودمند درمان دارويي بيماران مبتلا به اختلال هاي اضطرابي در کاهش سطح کلسترول سرم، در پژوهش حاضر اثر درمان اختلال وسواسي-اجباري با داروهاي مهارکننده هاي اختصاصي باز جذب سروتونين در کاهش ميزان کلسترول سرم بررسي شده است.
روش: با استفاده از روش نمونه گيري در دسترس،
33 بيمار مبتلا به اختلال وسواسي-اجباري از درمانگاه بيمارستان رسول اکرم (ص) و مرکز روانپزشکي ايران ارزيابي شدند. تشخيص اوليه اختلال وسواسي-اجباري به کمک معيارهاي تشخيصي DSM-IV-TR مطرح گرديد و با بهره گيري از پرسش نامه SCID-I مصاحبه باليني براي تاييد تشخيص انجام شد. شدت وسواس با مقياس وسواسي-اجباري يل-براون سنجيده شد. سطح کلسترول سرم بيماران پيش از درمان و 12 هفته پس از آن با داروهاي SSRIs اندازه گيري و با يکديگر مقايسه گرديد.
يافته ها: ميانگين سطح کلسترول سرم بيماران پس از درمان کاهش يافته است ولي اين کاهش از نظر آماري معني دار نيست. از سوي ديگر شدت اختلال وسواس پس از درمان کاهش معني دار يافت. بين شدت وسواس و سطح کلسترول سرم، پيش از درمان و پس از آن رابطه معني دار داشت. بررسي مستقل گروهي از بيماران که پيش از درمان سطح کلسترول بالاتر از طيف بهنجار داشتند، نشان مي دهد که در اين گروه کاهش سطح کلسترول سرم، به دنبال درمان با داروهاي
SSRIs، نسبت به گروه ديگر، بيشتر است.
نتيجه گيري: سطح کلسترول سرم بيماران مبتلا به اختلال وسواسي-اجباري با داروهاي مهارکننده اختصاصي باز جذب سروتونين کاهش مي يابد ولي اين کاهش به ميزان سطح کلسترول سرم پيش از درمان بستگي دارد؛ يعني هر چه ميزان کلسترول سرم پيش از درمان بالاتر باشد، ميزان کاهش آن با درمان وسواس بيشتر خواهد بود
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی