برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه بهره هوشي و خلاقيت در افراد مبتلا به اختلال دو قطبي و فرزندان آنها با گروه کنترل (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مرکز تحقیقات روان پزشکی
 
چکیده: 

هدف: در بررسي هاي چندي ارتباط ميان خلاقيت و آسيب شناسي رواني مطرح شده است. از سوي ديگر بين بهره هوشي و خلاقيت پيوندهايي گزارش گرديده است. در پشت هر تفکر خلاق، فرآيند شناختي توان مندي وجود دارد. از آنجا که تاکنون در بررسي باليني کنترل شده اي به چگونگي خلاقيت و بهره هوشي در بيماران دو قطبي و فرزندانشان پرداخته نشده، پژوهش حاضر براي پاسخگويي به اين پرسش انجام شد که آيا خلاقيت و بهره هوشي در بيماران دو قطبي و فرزندان آنها با جمعيت عمومي متفاوت است.
روش: بيست بيمار مبتلا به اختلال دو قطبي (در هنگام فروکش علايم) و
20  نفر از فرزندان سالم آنان با 20 نفر از افراد بدون سابقه بيماري رواني و 20 نفر از فرزندانشان که از نظر سن، جنس، وضعيت اجتماعي-اقتصادي و ميزان تحصيلات همتاسازي شده بودند، آزمون هوشي وکسلر بزرگسان و پرسش نامه خلاقيت رند سيپ را تکميل کردند. اجراي پرسش نامه ها را روان شناس باليني بر عهده داشت.
يافته ها: افراد مبتلا به اختلال دو قطبي بهره هوشي، کلامي، عملي و کلي کمتري نسبت به فرزندان خود و گروه شاهد و فرزندان گروه شاهد داشتند
(p< 0.001)، اما بين بهره هوشي فرزندان بيماران دو قطبي با گروه شاهد تفاوت مهمي از نظر آماري ديده نشد. چهار گروه مورد بررسي از نظر خلاقيت تفاوت معني داري نداشتند.
نتيجه گيري: در بيماران دو قطبي، نارسايي هاي چشمگير و پايداري پديد مي آيد. پايين بودن نمرات بهره هوشي در بيماران دو قطبي مي تواند با اين افت شناختي ارتباط داشته باشد. از آنجا که در بررسي حاضر بيماران مبتلا به اختلال دو قطبي همگي از مراجعه کنندگان به يک مرکز دولتي وابسته به دانشگاه انتخاب شده بودند و همانند گروه گواه داراي وضعيت اقتصادي-اجتماعي ضعيف و سطح تحصيلات پايين بودند، مي تواند بر روي نتايج تحقيق تاثير گذاشته باشد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 85 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی