برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عملکرد حافظه شرح حال در فرزندان نوجوان جانبازان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات تهران
 
چکیده: 

هدف: هدف مطالعه حاضر بررسي توانایي دستيابي به مواد اختصاصي از حافظه شرح حال، در فرزندان نوجوان جانبازان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه(PTSD)  ناشي از جنگ بود.
روش: در اين مطالعه
131 نفر در سه گروه فرزندان نوجوان جانبازان مبتلا به  PTSD(گروه هدف)، فرزندان جانبازان غيرمبتلا به PTSD و فرزندان افراد عادي (گروههاي مقايسه) شرکت کردند. هر سه گروه تا اندازه اي در متغيرهاي سن، جنس و عملکرد تحصيلي همتا شدند. داده ها به کمک سياهه افسردگي بک، پرسش نامه اضطراب حالت-صفت اسپيلبرگر و آزمون حافظه شرح حال گردآوري شدند. تحليل داده ها با آزمون آماري تحليل واريانس يک راهه و آزمون تعقيبي شفه انجام شد.
يافته ها: فرزندان جانبازان مبتلا به
PTSD در تکليف حافظه شرح حال، عملکرد ضعيف تري را نسبت به فرزندان افراد عادي نشان دادند؛ يعني فرزندان جانبازان مبتلا به PTSD نسبت به فرزندان افراد عادي، توانايي بازيابي کمتر مواد شرح حال اختصاصي از حافظه را داشتند و خاطرات اختصاصي کمتري را از حافظه بازيابي نمودند. همچنين سطح افسردگي و اضطراب نيز در فرزندان جانبازان مبتلا به PTSD بالاتر از فرزندان افراد عادي بود؛ در حاليکه اين دو مولفه (حافظه شرح حال و اضطراب) در فرزندان جانبازان PTSD و غير مبتلا به PTSD تفاوت معني دار نداشتند و تنها در مولفه افسردگي تفاوت معني دار بود.
نتيجه گيري: سطح افسردگي و اضطراب در فرزندان جانبازان مبتلا به
PTSD بالاتر از فرزندان افراد عادي است سطح اضطراب در فرزندان جانبازان غير مبتلا به PTSD بالاتر از فرزندان افراد عادي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 142
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی