برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سوگواري ساختگي با ويژگي هاي روانپريشي در يک بيمار با اختلال شخصيت مرزي و وابستگي به ترياک (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 
چکیده: 

با آنکه بيماري ساختگي در بيماران مراجعه کننده به درمانگاهها و بيمارستانهاي روانپزشکي چندان شايع نيست، اما نادر هم نيست. با درنظر گرفتن شيوع بالاي واکنش هاي سوگ در استان کرمان به ويژه پس از زلزله بم در سال 1382، اين بيماري به دليل دشواري تشخيص آن کمتر از ميزان واقعي تشخيص داده مي شود. در اين نوشتار يک مورد غيرمعمول که با علايم سايکوتيک بهمراه علايم سوگ مراجعه کرده گزارش مي شود. به نظر مي رسد که تشخيص نهایي، سوگواري ساختگي باشد. مورد گزارش شده يک مرد 27 ساله با تشخيص تایيد شده اختلال شخصيت مرزي و وابستگي به ترياک با سابقه چندين بستري قبلي در اين مرکز از چهار سال پيش مي باشد. در آخرين بار بيمار در سال 1389 با علايم تحريک پذيري، تهاجم، و تاکيد روي ديدن چند تن از بستگان و شماري افراد غريبه که نزديک به شش سال پيش در زلزله بم فوت شده اند و بيمار در پيدا کردن اجساد آنها با گروههاي نجات همکاري داشته، بستري شده است. از هنگام شروع اختلال، بيمار ادعا مي کرده که آن افراد فوت شده پيوسته در اطراف او هستند، با وي گفتگو مي کنند و او را به دليل تلاش ناکافي براي نجات آنها سرزنش مي کنند. وي همچنين باور داشته که تجارب ياد شده واقعي هستند و آن افراد هنوز زنده هستند. بررسيهاي باليني نشان دهنده تشخيص بيماري ساختگي و سوگ عارضه دار به ويژه همراه با توهمات هستند. در اين نوشتار تاثير ساختار شخصيتي بيمار و وابستگي وي به ترياک در شکل گيري علايم روانپزشکي بررسي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غفاری نژاد، ع.، و شهریاری، و. (1389). سوگواری ساختگی با ویژگی های روانپریشی در یک بیمار با اختلال شخصیت مرزی و وابستگی به تریاک (چکیده دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران). مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار), 16(3 (پیاپی 62) (همراه با چکیده مقالات دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکی ایران)), 325-325. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123362Vancouver : کپی

غفاری نژاد علیرضا، شهریاری وحید. سوگواری ساختگی با ویژگی های روانپریشی در یک بیمار با اختلال شخصیت مرزی و وابستگی به تریاک (چکیده دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران). مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار). 1389 [cited 2021September17];16(3 (پیاپی 62) (همراه با چکیده مقالات دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکی ایران)):325-325. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123362IEEE : کپی

غفاری نژاد، ع.، شهریاری، و.، 1389. سوگواری ساختگی با ویژگی های روانپریشی در یک بیمار با اختلال شخصیت مرزی و وابستگی به تریاک (چکیده دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران). مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار), [online] 16(3 (پیاپی 62) (همراه با چکیده مقالات دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکی ایران)), pp.325-325. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123362. 

 
بازدید یکساله 116 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی