برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

خشونت هاي جسمي شديد نسبت به همسر و ارتباط آن با عزت نفس همسر (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روان پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

هدف: بررسي ها نشان مي دهند که زنان هم خشونت ساختاري و هم خشونت رفتاري را تجربه مي کنند. از اين رو نوشتار حاضر با هدف بررسي خشونت هاي بدني از سوي شوهر نسبت به همسر در خانواده نگاشته شده است.
روش: در اين بررسي که به روش توصيفي-مقطعي انجام شده،
600 نفر از زنان مراجعه کننده به 30 مرکز بهداشتي-درماني شهر تبريز که به روش نمونه گيري خوشه اي-تصادفي و با در نظر گرفتن تفاوت هاي اجتماعي-قتصادي، انتخاب شده بودند، بررسي شدند. گرد آوري داده ها به کمک يک پرسش نامه محقق ساخته انجام و با بهره گيري از روش هاي آمار توصيفي تحليل و ارایه گرديده است.
يافته ها: يافته هاي پژوهش نشان دادند که
%5.5 شرکت کنندگان از اول زندگي مشترک تا کنون (زمان انجام مطالعه) و %3.3 زنان در طول يکسال گذشته تجربه چشم کبود را داشته اند. سه درصد از زنان مورد بررسي از آغاز زندگي مشترک تاکنون در اثر شدت کتک به بستري شدن و ويزيت پزشک نياز پيدا کرده اند. يک درصد از آنان در يک سال گذشته تجربه دست و پاي شکسته و همچنين پارگي پرده گوش يا آسيب گوش را گزارش کردند. دو درصد از زنان در يک سال گذشته به دليل جراحات ناشي از کتک نياز به بستري شدن (يک الي دو بار) داشته اند. 99 درصد افراد مورد بررسي رفتارهاي ياد شده از سوي شوهر را خشونت دانسته اند. تنها نيمي از افراد مورد بررسي داراي عزت نفس بالا بودند.
نتيجه گيري: تجربه چشم کبود بيش از ساير آزار ها و سپس نياز به بستري شدن در اثر جراحات ناشي از کتک، در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتي-درماني شهر تبريز تجربه مي شود. آزارهاي آسيب رسان و خطرناکتر رواج بيشتري دارند. انجام بررسي هاي گسترده تر در زمينه زندگي سالم و راههاي پيشگيري از همسر آزاري ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 95
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی