برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي افسردگي در بيماران مبتلا به آرتريت روماتوئيد مراجعه کننده به کلينيک روماتولوژي (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی کاشان
 
چکیده: 

هدف: بيماري آرتريت روماتوئيد شايعترين بيماري التهابي مزمن است. با توجه به اينکه بيماريهاي مزمن و ناتوان کننده از جمله عوامل خطر ابتلا به افسردگي مي باشند و به طور متقابل بر يکديگر تاثير دارند، در اين پژوهش ميزان شيوع افسردگي در مبتلايان به آرتريت روماتوئيد بررسي شده است.
روش: مطالعه حاضر از نوع توصيفي-مقطعي است و در آن
81 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوئيد مراجعه کننده به کلينيک فوق تخصصي روماتولوژي از خرداد ماه 1386 تا شهريور 1387 به کمک پرسش نامه افسردگي بک و مصاحبه باليني ارزيابي شدند.
يافته ها:
%22.2 مبتلايان به آرتريت روماتوئيد داراي افسردگي بودند. بيشترين شيوع افسردگي در مبتلايان به آرتريت روماتوئيد در گروه سني41-50  (38.1) ديده شد. %27.3 مردان و %21.4 زنان مبتلا به افسردگي بودند. %23.7 افراد متاهل مبتلا به آرتريت روماتوئيد، داراي افسردگي بودند در صورتي که در هيچ يک از افراد مجرد افسردگي گزارش نگرديد. همچنين افسردگي در%22.2  افراد مبتلا به ارتريت روماتوئيد ساکن در شهر و روستا ديده شد. %28.8 افراد داراي وضعيت اقتصادي پايين و %10.3 افراد داراي وضعيت اقتصادي بالا افسردگي داشتند. %20.9 مبتلايان به آرتريت روماتوئيد که بد شکلي مفاصل در آنها ديده نمي شد، افسرده بودند.
نتيجه گيري: با توجه به شيوع بالاي افسردگي در مبتلايان به آرتريت روماتوئيد از يک سو، قابل درمان بودن افسردگي و تاثير سودمند آن از سوي ديگر، غربالگري و تشخيص به موقع افسردگي در اين بيماران داراي اهميت است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 136 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی