برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آشنايي با تست Hall van de castle در ارزيابي کميت روياها و گزارش کاربرد آن در پژوهش هاي انجام شده در ايران (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 
چکیده: 

هدف: در روانکاوي به رويا توجه زيادي شده است و در برخي مکاتب، تحليل رويا اهميت ويژه اي دارد. با آنکه براي ارزيابي کامل روانپزشکي، رويا مهم است اما به آن کمتر توجه شده است.
روش: روشهايي که به کمک آنها بتوان روياها را بصورت کمي بررسي کرد اند کند و روانپزشکان آشنايي کمتري با آنان دارند. تنها آزمون موجود که محتوي رويا را کمي مي کند و در پژوهش ها و همچنين تشخيص ها به کار برده مي شود، آزمون
Hall van de castle است که روايي و پايايي آن سنجيده شده و بصورت عملي به کار گرفته شده است. اين آزمون موارد زير را ارزيابي مي کند: خوي، پرخاشگري، دوستي، جنسي، فعاليت ها، موفقيت و شکست، خوش شانسي و بدشانسي، هيجان ها و محيط. پس از ثبت رويا ها، آن ها کد گذاري مي شوند و ارتباط هر يک با اختلال روانپزشکي مورد نظر ارزيابي مي گردد.
يافته ها: دو بررسي در ارتباط با بيماران
PTSD و اسکيزوفرنيا در ايران انجام شده اما پس از رفع کاستي هاي اين آزمون، براي ارزيابي محتوي رويا در حملات ميگرن شبانه به کار برده شده است. در اين گزارش روش کاربرد و کد گذاري آزمون، براي بهره برداري در تحقيقات ارایه گرديده است.
نتيجه گيري: اين آزمون به عنوان ابزار مناسب براي بررسي محتوي رويا در همه بررسي ها از جمله پژوهش هاي مربوط به اعتياد پيشنهاد مي گردد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 31 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی