برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط ميان نبود والدين پيش از سن 18 سال با افسردگي اساسي در بزرگسالي (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

اين پژوهش به دنبال بررسي هايي که «جان بالبي» آغاز نموده، انجام گرديده است. او دريافت که نبود والدين در سن کودکي با افسردگي اساسي در سن بزرگسالي ارتباط دارد. در تشريح فرآيند اين آسيب زايي به طور مشخص بالبي بر رويدادهايي که پس از نبود يکي از والدين براي کودک پيش مي آيد تاکيد داشت. رويدادهايي که با خود پيامدهاي ديگري را براي کودک به همراه دارند. اين پيامدها به ويژه همان هايي هستند که از ديدگاه شناختي منشا افسردگي به شمار مي روند. ناکامي هاي پي درپي ناشي از نبود يکي از والدين اين باور را در کودک پديد مي آورند که دنيايي که او در آن زندگي مي کند مملو از شکست و ناکامي است. در پي اين باور نااميدي و در نهايت درماندگي پيش خواهد آمد. پرسشي که براي بسياري از پژوهشگران پيش مي آيد آن است که آيا در فرهنگ هاي شرقي به ويژه ايران که در خانواده ها يک پارچگي بيشتري ديده مي شود، اين پيامد را همچنان مي توان ديد. آيا اين رخدادها هستند که ناکامي را نه دنبال دارند يا خود نبود والدين. پرسشي که کوشيده شده در اين نوشتار با بررسي نقش نبود والدين در ايجاد افسردگي در بزرگسالي، تا اندازه اي به آن پاسخ داده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نوری خواجوی، م.، و افقه، ن. (1389). بررسی ارتباط میان نبود والدین پیش از سن 18 سال با افسردگی اساسی در بزرگسالی (چکیده دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران). مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار), 16(3 (پیاپی 62) (همراه با چکیده مقالات دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکی ایران)), 352-352. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123195Vancouver : کپی

نوری خواجوی مرتضی، افقه نسرین. بررسی ارتباط میان نبود والدین پیش از سن 18 سال با افسردگی اساسی در بزرگسالی (چکیده دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران). مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار). 1389 [cited 2021May10];16(3 (پیاپی 62) (همراه با چکیده مقالات دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکی ایران)):352-352. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123195IEEE : کپی

نوری خواجوی، م.، افقه، ن.، 1389. بررسی ارتباط میان نبود والدین پیش از سن 18 سال با افسردگی اساسی در بزرگسالی (چکیده دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران). مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار), [online] 16(3 (پیاپی 62) (همراه با چکیده مقالات دهمین همایش پیاپی سالیانه انجمن علمی روانپزشکی ایران)), pp.352-352. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123195. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی