برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اشعار طاهره صفارزاده از ديدگاه فکري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

با پيگيري مسير شعر نو فارسي از فروغ به اين سو، با طاهره صفارزاده مواجه ميشويم که اگرچه نخستين اثرش را در آغاز دهه چهل منتشر کرد، اما عمدتا در دهه پنجاه به شکوفايي رسيد. صفارزاده با انتشار مجموعه شعرهايي نظير «طنين در دلتا - 1349»، «سد و بازوان - 1350» و «سفرپنجم - 1356» خلاقيتهاي ويژه اي از خود بروز داد و در کانون توجه قرار گرفت. در اين مقاله تاکيد اصلي را بر روي انديشه قرار داديم، از اينرو که عنصر غالب در شعر صفارزاده، عنصر انديشه است. شايد توجه به اين عنصر و تاکيد بر آن و توجه به چگونگي قوام يافتن و هضم شدن آن در شعرهاي او، بتواند لزوم توجه به گسترش انديشه در کنار ساير عناصري که وجودشان در شعر لازمست را ياداور شود. در ادامه ضمن تقسيم بندي انديشه هاي شاعر به دو دسته سياسي و اجتماعي، هر کدام را بطور جداگانه مورد تحليل و بررسي قرار ميدهيم.
پژوهش حاضر به روش کتابخانه اي و به شيوه تحليل محتوي انجام گرفته است. نتيجه بيانگر اينست که او شاعريست انديشه گرا و انديشه هاي سياسي و اجتماعي در اشعار او نمود زيادي دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اکبری، م.، و خلیلی، ا. (1389). بررسی اشعار طاهره صفارزاده از دیدگاه فکری. سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب), 3(4 (پی در پی 10)), 45-67. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123189Vancouver : کپی

اکبری منوچهر، خلیلی احمد. بررسی اشعار طاهره صفارزاده از دیدگاه فکری. سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب). 1389 [cited 2021July28];3(4 (پی در پی 10)):45-67. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123189IEEE : کپی

اکبری، م.، خلیلی، ا.، 1389. بررسی اشعار طاهره صفارزاده از دیدگاه فکری. سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب), [online] 3(4 (پی در پی 10)), pp.45-67. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123189. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 408 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی