برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عيوب فصاحت در کتاب راحه الصدور و آيه السرور بعنوان يکي ازمختصه هاي سبکي اين کتاب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

يکي از ساده ترين راههاي بررسي متن به لحاظ سبک شناسي، بررسي يک اثر از سه ديدگاه: زبان، فکر و ادبياتست. در همين راستا توجه به سه سطح آوايي، لغوي و نحوي در بررسي آن اثرادبي از نظر زباني مهم بوده و مورد تاکيد قرارگرفته است. با اين ديد در بررسي زباني يک اثر هنري، به لغات و جملات آن اثر، از نظر محور همنشيني وجانشيني، استعمال لغات کهن «آرکائيسم»، سره نويسي، پس و پيش آوردن اجزا جمله، گزينش واژه و ... که باعث عيوبي مانند تعقيد و غرابت استعمال و ... ميگردد، پرداخته شده، دلايل اين کاربردها، مورد بررسي و تحليل قرار ميگيرد.
براين اساس دراين پژوهش، جملات و کلمات کتاب راحه الصدور از لحاظ فصاحت و عيوب آن درکلمه و کلام بعنوان يکي از شگردهاي سبکي در شناخت بهتر و دقيق اين اثر ادبي مورد بررسي قرار گرفته است. به همين منظور پس از برشمردن عيوب فصاحت، چگونگي کاربرد آنها در اين کتاب، استخراج، تبيين و توجيه ميگردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شمیسا، س.، و رسول، ب. (1389). عیوب فصاحت در کتاب راحه الصدور و آیه السرور بعنوان یکی ازمختصه های سبکی این کتاب. سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب), 3(4 (پی در پی 10)), 23-43. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123188Vancouver : کپی

شمیسا سیروس، رسول بهنام. عیوب فصاحت در کتاب راحه الصدور و آیه السرور بعنوان یکی ازمختصه های سبکی این کتاب. سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب). 1389 [cited 2021May10];3(4 (پی در پی 10)):23-43. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123188IEEE : کپی

شمیسا، س.، رسول، ب.، 1389. عیوب فصاحت در کتاب راحه الصدور و آیه السرور بعنوان یکی ازمختصه های سبکی این کتاب. سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب), [online] 3(4 (پی در پی 10)), pp.23-43. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123188. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی