برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  19 , شماره  76 ; از صفحه 38 تا صفحه 47 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي منابع استرس در استادان دانشگاه هاي گيلان، علوم پزشکي و آزاد گيلان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* رشت، دانشگاه گیلان، دانشکده علوم انسانی
 
چکیده: 

مقدمه: يکي از نکته هاي مهم موثر بر کارايي استادان فشار رواني و فرسودگي شغلي تدريجي است که ضربه بزرگي به حرفه آنها بويژه بر فرايند يادگيري و ياددهي توسط آنها وارد مي کند.
هدف: تعيين منابع استرس در استادان دانشگاه هاي گيلان، علوم پزشکي و آزاد گيلان
.
مواد و روش ها: از ابتداي سال
1387 تا پايان سال 1388، 186 نفر از استادان دانشگاه هاي گيلان، علوم پزشکي و آزاد گيلان بر اساس جدول کرجسي و مورگان تعيين و بر اساس نمونه گيري خوشه اي انتخاب شدند. براي جمع آوري اطلاعات مربوط به متغيرهاي متعدد تحقيق کنوني از پرسشنامه اي که توسط ديويس Dieves، رابينز Robbinse و مک کي Mackay (1991) که براي سنجش استرس شغلي و منابع آن طراحي شده، استفاده شده است. اين پرسشنامه دو بخش دارد که بخش اول به ارزيابي علایم استرس شغلي حاوي 20 ماده مي پردازد علایم استرس شغلي را در سه ماه گذشته بررسي مي کند و بخش دوم به سنجش منابع استرس شغلي مي پردازد و شامل 50 ماده به منظور تعيين منابع استرس شغلي است و تجربه شغلي فرد را در طي يک سال گذشته بررسي مي کند.
نتايج: طبق يافته ها به طور کلي علایم و منابع استرس شغلي استادان در حد متوسط و در مردان نسبت به زنان بيشتر بود. هر چند که در بخشي از نتايج از نظر وضع استرس شغلي بين استادان دانشگاه هاي گيلان، علوم پزشکي و آزاد گيلان تفاوت معني دار وجود نداشت ولي بخش ديگري از يافته هاي تحقيق مويد آن است که ارتباط آماري ويژگي هاي فردي مثل جنس، تحصيل و تعداد فرزندان با وضعيت و منابع استرس شغلي معني دار است.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج اين تحقيق، اکثر استادان استرس در حد متوسط دارند و از نظر علایم استرس شغلي بين استادان زن و مرد تفاوت معني دار وجود دارد به طوري که مردان نسبت به زنان از نظر نوع دانشگاه، تحصيلات و ... منابع استرس شغلي بيشتري را نشان مي دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صادقی، ع.، و معتمد، م. (1389). بررسی منابع استرس در استادان دانشگاه های گیلان, علوم پزشکی و آزاد گیلان. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان, 19(76), 38-47. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123127Vancouver : کپی

صادقی عباس، معتمد محمدکریم. بررسی منابع استرس در استادان دانشگاه های گیلان, علوم پزشکی و آزاد گیلان. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان. 1389 [cited 2021May13];19(76):38-47. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123127IEEE : کپی

صادقی، ع.، معتمد، م.، 1389. بررسی منابع استرس در استادان دانشگاه های گیلان, علوم پزشکی و آزاد گیلان. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان, [online] 19(76), pp.38-47. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123127. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 67 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی