برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير پارامترهاي غلظت، pH، دما و فشار بر حذف آرسنيک از آب آشاميدني با استفاده از فرآيند اسمز معکوس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آرسنيک سومين عنصر گروه پنجم جدول تناوبي است و يکي از عناصر کمياب در پوسته زمين است که از لحاظ فراواني در رده بيستم قرار دارد. اين ماده در کشاورزي، دامداري، پزشکي، الکترونيک، صنعت و متالورژي کاربرد دارد و از راههاي طبيعي و فعاليت انسان وارد محيط زيست شده و سبب آلودگي آن ميگردد. آب يکي از منابع انتقال آرسنيک در محيط زيست مي باشد. مطالعات مختلف ارتباط معني دار بين غلظت بالاي آرسنيک در آب آشاميدني و سرطانهاي کبد، سوراخ بيني، ريه، پوست، مثانه و کليه در مردان و زنان، پروستات و کبد در مردان را مشخص نموده است. هدف از انجام اين تحقيق تعيين تاثير پارامترهاي موثر بر عملکرد غشا اسمز معکوس در حذف آرسنيک از آب مي باشد.
روش کار: در اين تحقيق حذف آرسنيک با استفاده از غشا اسمز معکوس با مدول مارپيچي (مدل TE 2521 ساخت شرکت CSM کره) مورد بررسي و آزمايش قرار گرفت. محلول مورد استفاده به صورت سنتتيک در آزمايشگاه و با استفاده از آرسنات سديم تهيه گرديد و عملکرد سيستم تحت تاثير پارامترهاي غلظت آرسنيک، فشار،pH  و دماي محلول ورودي مورد بررسي قرار گرفت. در هر حالت ميزان جريان عبوري به ازاي واحد سطح غشا و سرعت عرضي نيز اندازه گرفته شد. براي هرحالت پس از 30 دقيقه نمونه هاي مورد نظر برداشت و به روش نقره دي اتيل دي تيوکاربامات (آزمايش شماره3500- As B  استاندارد متد) تحت آزمايش قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج حاصل از آزمايشات و اندازه گيري ها نشان داد پارامترهاي غلظت،
pH، دماي محلول ورودي و فشار در عملکرد غشا اسمز معکوس مدل TE 2521 تاثير داشته و افزايش و يا کاهش هر کدام منجر به تغيير در راندمان و عملکرد آن مي گردد. شرايط مطلوب و بهينه عملکرد غشا تحت تاثير پارامترهاي فوق به صورت زير تعيين گرديد: فشار در محدوده 210 - 190 پوند بر اينچ مربع، غلظت در محدوده 0.2 – 0.5 mg/L در ليتر، دما در محدوده oC30 - 25 و pH در محدوده 8 - 6. راندمان حذف آرسنيک در شرايط بهينه عملکرد سيستم در حدود 99 - 95 درصد اندازه گرفته شد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج حاصل و راندمان قابل قبول و بالاي عملکرد، مي توان اين روش را به عنوان روشي موثر در حذف آرسنيک در مناطق داراي آب آلوده به آرسنيک به کار برد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 215 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی