برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فعاليت پارااکسونازي و آريل استرازي سرم در بيماران مبتلا به سرطان معده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیوشیمی، دانشگاه پیام نور تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سرطان معده شايعترين علت مرگ ناشي از سرطان در کشور ايران است. هدف از اين مطالعه ارزيابي وضعيت آنتي اکسيداني و اکسيداتيو بيماران با سرطان معده با اندازه گيري فعاليتهاي پارااکسوناز -1، آريل استراز و مقادير مالون دي آلدهيد (MDA) است.
روش کار: در يک مطالعه شاهد - موردي 20 بيمار مبتلا به سرطان معده مراجعه کننده به کلينيک ارس اردبيل و 30 فرد سالم هماهنگ از نظر جنس و سن بين سالهاي 1388 - 1387 مطالعه شدند و فعاليت پارا اکسونازي و آريل استرازي آنزيم پارااکسوناز -1، ميزان MDA و پروفايل ليپيدي در سرم آنها با استفاده از روش اسپکتروفتومتري تعيين شد.
يافته ها: فعاليت آنزيم پارااکسوناز در سرم افراد مبتلا به سرطان معده (190±68.95 IU/L)، کمتر از افراد سالم  (258±68.59 IU/L)بود (P=0.001). بطور مشابهي فعاليت آريل استرازي آنزيم در بيماران (30.5±28.4 U/L) کمتر از گروه کنترل (284.23±136.2 U/L) بود(P<0.001) . کاهش فعاليتهاي استاندارد شده پارااکسوناز و آريل استراز در بيماران نسبت به گروه کنترل مشاهده شد (بترتيب با P=0.001 و P<0.001) و ميزان مالون دي آلدهيد در بيماران بيشتر از افراد سالم بود(P<0.001) . همچنين مقدار کلسترول HDL و تري گليسريد در گروه بيمار کاهش، اما ميزان کلسترول تام و کلسترول LDL تفاوت معني داري در دو گروه نشان نداد.
نتيجه گيري: مطالعه حاضر نشانگر افزايش استرس اکسيداتيو در سرطان معده با تضعيف قدرت آنتي اکسيداني و بدتر شدن وضعيت اکسيداتيو بدن است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 83
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی