برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش خانواده در پيشگيري از عود اختلال وسواسي-جبري بر پايه نظريات شناختي و رفتاري (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میرداماد، میدان محسنی، خیابان بهروز، خیابان یکم، پلاک 1/15، واحد 17
 
چکیده: 

اختلال وسواسي-جبري يکي از اختلال هاي شايع روانپزشکي است، پاسخ آن به دارو درماني دشوار و احتمال عود پس از قطع درمان دارويي بسيار بالاست. از ديرباز نقش رفتار درماني شناختي در درمان اين بيماران پذيرفته شده. شناخت خانواده ها از ماهيت و ريشه هاي اين اختلال تاثير بسياري در شيوه برخورد آنان با اينگونه بيماران دارد؛ به بيان ديگر، رابطه پويا ميان خانواده و مبتلايان به اين اختلال از يک سو و سرعت بهبود و ميزان عود از سوي ديگر وجود دارد.
از نظر شناختي بيشتر افکار خود آيند منفي با چهار پيش فرض زير با انواع وسواس ارتباط دارند: «اگر اين افکار مزاحم به ذهن من برسند، آنگاه آنان به حقيقت خواهند پيوست»، «اگر من فرد با کفايتي باشم، اين افکار مزاحم به ذهنم خطور نمي کنند»، «اگر من دست به رفتارهاي جبري بزنم، اين افکار مزاحم به ذهنم نمي آيند»، «اگر رفتارهاي جبري را تنها يکبار انجام دهم، نخواهم توانست جلوي رويداد منفي را بگيرم». ناآگاهي خانواده ها از اين پيوستگي افکار گاهي سبب ميشود که فرد مبتلا را پس از انجام رفتارهاي جبري و يا صرفا به دليل ناتواني ناشي از افکار منفي زير فشار قرار دهند و يا سرزنش کنند تا به تصور خودشان به بهبود وي کمک نمايند؛ در نتيجه:
(1 با رفتارهاي تهاجمي خويش طرح واره آسيب پذيري را در وي تقويت مي نمايند. (2 با سرزنش ها و تحقيرهاي خود طرح واره بي کفايتي در او نيرومند تر مي کنند. از سوي ديگر برخي خانواده ها به دليل وابستگي عاطفي به اين بيماران شرايط را از نظر رواني و فيزيکي براي ادامه رفتارهاي جبري آنان فراهم مي کنند. آموزش خانواده ها در اين زمينه ها مي تواند روند چرخه معيوب بيماري را با اخلال روبه رو کند و نظر به اينکه درمان دراز مدت اين بيماران با درمان طرح واره هاي معيوب آنان ممکن مي شود، تغيير رفتارهاي خانواده، تامين احساس امنيت و ارزش دادن به شخصيت بيماران سبب پيشبرد درمان و پيشگيري از عود مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 236 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی