برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان عود يک و شش ماه بعد ازسم زدايي در وابستگان به مواد اپيوئيدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، تهران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، بیمارستان 505 نزاجا، گروه روانپزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سم زدايي گام نخست در درمان وابستگي به مواد اپيوئيدي است. اين مرحله تنها بخش کوچکي از روند طولاني درمان وابستگي بوده و با توجه به اينکه مطالعات متعدد به طور ميانگين ميزان عود شش ماهه را حدود 50% گزارش کرده اند به نظر مي رسد عود مساله قابل توجهي باشد. اين مطالعه با توجه به مطالعه هاي پراکنده اي که در ارتباط با بقا بر درمان پس از سم زدايي وجود دارد، طراحي شده است و هدف آن بررسي ميزان عود کي و شش ماه در افراد وابسته به مواد اپيوئيدي پس سم زدايي شده است.
مواد و روش ها: اين مطالعه توصيفي تحليلي بر روي 200 پرونده بيمارسم زدايي شده مراجعه کننده به دو مرکز ترک اعتياد خصوصي به صورت گذشته نگر انجام گرفت. پايان سم زدايي آنها با کمک تس تهاي
challenge نالوکسان و يا مصرف خوراکي نالتروکسان تایيد شده بود و همه افراد پس از ترک بر روي نالتروکسان خوراکي گذاشته شده بودند. يافته هاي دموگرافيک، عود، مصرف سيگار و سابقه ترک به وسيله پرسش نامه از پرونده ها استخراج و يافته ها از نظر فراواني و ارتباط با يکديگر (به وسيله کاي دو) مورد ارزيابي قرار گرفتند.
يافته ها: ميزان عود يک ماهه
18.5% و ميزان عود شش ماهه 54.5% (در مجموع) بود. عود با جنسيت زن، وضعيت تاهل، شغل و سابقه ترک رابطه معني داري داشت. ميزان عود در زنها (P<0.011)، افرادي که مجرد بودند (P<0.021)، کارمندان (P<0.014) و افرادي که سابقه ترک داشتند (P<0.018) بيشتر بود.
نتيجه گيري: در اين مطالعه و اکثر مطالعات مشابه ميزان عود شش ماهه حدود 50% است که بيانگر نياز به طراحي مطالعاتي با تمرکز بر روي علل عود و راهکارهاي جلوگيري از آن به عنوان مشکل اصلي وابستگي به مواد مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تقوا، ا.، و کاظمی، ح.، و عباسی، ر.، و ابراهیمی، م.، و مصطفی زاده، ب. (1388). بررسی میزان عود یک و شش ماه بعد ازسم زدایی در وابستگان به مواد اپیوئیدی. مجله دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research), 7(1 (مسلسل 25)), 35-38. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123016Vancouver : کپی

تقوا ارسیا، کاظمی حمیدرضا، عباسی رهبر، ابراهیمی محمدرضا، مصطفی زاده بابک. بررسی میزان عود یک و شش ماه بعد ازسم زدایی در وابستگان به مواد اپیوئیدی. مجله دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research). 1388 [cited 2021May07];7(1 (مسلسل 25)):35-38. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123016IEEE : کپی

تقوا، ا.، کاظمی، ح.، عباسی، ر.، ابراهیمی، م.، مصطفی زاده، ب.، 1388. بررسی میزان عود یک و شش ماه بعد ازسم زدایی در وابستگان به مواد اپیوئیدی. مجله دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research), [online] 7(1 (مسلسل 25)), pp.35-38. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123016. 

 
بازدید یکساله 72 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی