برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ويژگي هاي باليني و پروفايل خطر در مراجعه کنندگان به کلينيک سرطان پستان فاميلي ضرورت انجام مشاوره ژنتيک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، تهران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، جهاد دانشگاه، پژوهشکده بیوتکنولوژی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: مشاوره ژنتيک پايه تع يين خطر ابتلا به سرطان پستان است و درآن عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان، احتمال ابتلا، احتمال ناقل بودن و موتاسيون درژن هاي زمينه سازابتلا تعيين مي گردد. در اين مطالعه، ويژگي هاي باليني و پروفايل خطر ابتلا در مراجعه کنندگان به کلينيک سرطان پستان فاميلي جهاد دانشگاهي بررسي و پروفايل خطر ابتلا ارزيابي شده است.
مواد و روش ها: در مطالعه اي مقطعي طي سالهاي 1383 تا 1386 ، بيماراني که حداقل يکي از بستگان درجه اول يا دوم آنها به سرطان پستان مبتلا بودند به کلينيک سرطان پستان فاميلي ارجاع شده و مجموعا 220 نفر از 45 خانواده بررسي شدند. ضمن انجام مشاوره ژنتيک، شجره نامه خانوادگي از لحاظ ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و ساير سرطان ها حداقل در 3 نسل وعوامل خطر ابتلا به سرطان پستان برمبناي مدلهاي
Gail CLAUS ، بررسي شد. براي تعيين احتمال موتاسيون در ژنهاي BRCA1.2 از مدل BRCAPRO استفاده شد. تحليل داده ها با نرم افزارSPSS ، ويرايش 13 صورت گرفت.
يافته ها: مجموعا 220 نفر از 45 خانواده بررسي شدند. 84 نفر در زمان انجام مطالعه به سرطان پستان و 6 نفر به سرطان تخمدان مبتلا بودند. ابتلا به سرطان پستان در هر خانواده به طور متوسط 1.87 بيمار بود. در 14 بيمار سرطان پستان دو طرفه بود. در هيچ يک از خانواده هاي مورد مطالعه سابقه ابتلا به سرطان پستان در مردان وجود نداشت. در افراد غير مبتلاي جمعيت، ميانگين خطر ابتلا به سرطان پستان به ترتيب 17.84% و 19.12% بود. ميانگين احتمال موتاسيون در ژنهاي  BRCA1.2برابر با 13.74% بود و در حدود يک سوم افراد احتمال موتاسيون بالاي 10% داشتند.
نتيجه گيري: در بيشتر افراد سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و ساير سرطانها مثبت بود و در بيشتر خانواده ها عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان ارثي وجود داشت. بر مبناي احتمال موتاسيون 10%، انجام تست هاي ژنتيکي در 62 مورد مشاوره ضرورت داشت. مطالعات بيشتر براي تشخص نقش موتاسيون ژن هاي BRCA1.2 در ايجاد سرطان پستان در ايران ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی