برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه غلظت Osteoprotegerin در مايع شيار اطراف ايمپلنت با وضعيت مخاط اطراف آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی پریودنتولوژی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد دندان پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به روند رو به افزايش درمان به وسيله ايمپلنت ها و وجود التهاب در اطراف اين ايمپلنت ها که يکي از مهمترين دلايل شکست درمان ايمپلنت ها مي باشد و وجود يک گزارش مبني بر نقش احتماليOPG  در کاهش التهاب اطراف ايمپلنت اين تحقيق به منظور تعيين رابطه ميزان OPG با التهاب اطراف ايمپلنت و گروه شاهد آن انجام گرفت.
مواد و روش ها: اين تحقيق به روش مورد شاهدي انجام گرفت. گروه مورد اول
28 نفر که افراد داراي ايمپلنت مبتلا به peri-implant mucositis و گروه مورد دوم 26 نفر داراي ايمپلنت مبتلا به peri-implantitis و گروه شاهد آن ها 26 نفر داراي ايمپلنت با وضعيت مخاط سالم بودند. افراد سه گروه به لحاظ سن و جنس و وضعيت اقتصادي اجتماعي  matchبودند.نمونه گيري از مايع شيار اطراف ايمپلنت(PICF)  به وسيله perio paper strip انجام شد. و غلظت OPG موجود در PICF به روش ELISA تعيين گشت. و با آزمون ANOVA بررسي شد که آيا ميزان OPG در سه گروه مشابه هست يا نه.
يافته ها: افراد سه گروه به لحاظ سن و جنس و وضعيت اقتصادي اجتماعي مشابه بودند و غلظت کلي
OPG در افراد سالم (1.72±19.33) و در گروه مبتلا بهperi-implant mucositis  (1.31±19.14) و در گروه مبتلا به peri-implantitis (1.14±19.13) بود که اختلاف آماري نداشتند(P<0.8) .
نتيجه گيري: به نظر نمي رسد که غلظت osteoprotegerin مايع شيار اطراف ايمپلنت با عدم سلامت مخاط اطراف ايمپلنت داشته باشد. با توجه به موارد شکست ايمپلنت و فراواني عدم سلامت مخاط اطراف ايمپلنت بررسي عامل يا ساير عوامل با بروز آن را توصيه مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 49 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی