برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1387 , دوره  3 , شماره  9 ; از صفحه 61 تا صفحه 77 .
 
عنوان مقاله: 

وحيد و چکامه بختياري ( پژوهشي در ادبيات مشروطه)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زبان و ادبیات فارسی، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران
 
چکیده: 

وحيد دستگردي، شاعر تواناي دوره بيداري است كه خدمات فرهنگي و ادبي گسترده اي به ساحت علم و ادب كشور كرده است.وي تعدادي از متون معتبر فارسي را تصحيح و منتشر و ماهنامه ادبي ارمغان را پايه گذاري كرده است، همچنين از او ديوان اشعاري در دست است.
اين سراينده مبارز، زبان شعر را براي اهداف سياسي و اجتماعي به كار گرفته است و از اين رو توانست در رسوا کردن حاكمان جاير سهمي داشته باشد و افزون بر آن با معرفي رهبران جنبش ملي و تشويق و تهييج آزادي خواهان؛ نقشي ايفا كند.
او در چكامه بختياري-كه انعکاس بخشي از تاريخ اصفهان دوره مشروطيت و خود شاهد آن رويدادها بوده است با رويكردهاي بلاغي، تلميحات و اشارات تاريخي و اساطيري، آزادي خواهان بختياري را كه براي رهاندن مردم از چنگال فرمانروايان خودكامه اصفهان بسيج شده و لشكر كشيده اند ستايش مي كند و نير نقاب از سيماي حاكمان فاسق و فاسد بر مي افكند و چهره واقعي آنان را با صفاتي در خورشان مي نماياند.
سرانجام از پايتخت نشينان مي خواهد كه دست بر روي دست نگذارند و از خواب غفلت بيدار شوند و به اصفهانيان اقتدا كنند و طومار و بساط استبداد را در نوردند و با نثار خون خود نهال مشروطيت را آبياري كنند؛ در پايان سخن هم براي ايران و قشون رهايي بخش بختياري، پايندگي مي طلبد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی