برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان مطابقت گزارش هاي ماموگرافي و سونوگرافي با گزارش پاتولوژي در بيماري هاي بدخيم و خوش خيم پستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بیمارستان شهدای تجریش، مرکز تحقیقات سرطان
 
چکیده: 

مقدمه: سرطان پستان شايع ترين سرطان در زنان و پنجمين علت مرگ ناشي از سرطان در زنان ايراني است. ميزان بروز ساليانه بيش از 7770 نفر مي باشد. استفاده وسيع از ماموگرافي و سونوگرافي توانسته است با تشخيص زودرس سرطان پستان سبب افزايش بقاء بيماران شود. ميزان حساسيت و ويژگي ماموگرافي و سونوگرافي در منابع و مطالعات مختلف متفاوت است. لذا، بر آن شديم تا ميزان مطابقت گزارش هاي سونوگرافي و ماموگرافي را با نتيجه پاتولوژي در بيماران مبتلا به بيماري هاي خوش خيم و بدخيم پستان ارزيابي كنيم.
روش بررسي: در اين مطالعه 255 نفر زن مبتلا به توده پستان كه در فاصله سال هاي 1384 تا 1388 به كلينيك بيماري هاي پستان مراجعه كردند، تحت بررسي قرار گرفتند. نتايج شرح حال و معاينه باليني، گزارش ماموگرافي و يا سونوگرافي و نتيجه پاتولوژي ثبت شد. نتايج به دست آمده در ماموگرافي و سونوگرافي با نتايج پاتولوژي (به عنوان استاندارد طلايي) مقايسه شد.
یافته ها: در اين مطالعه مبتني بر شواهد، حساسيت ماموگرافي
%73 و ويژگي آن %55.3 و ميزان منفي كاذب ان %17.27 بود. حساسيت سونوگرافي %69 و ويژگي آن %50.7 و منفي كاذب آن %17.68بود. همچنين حساسيت سونوگرافي در تشخيص سرطان پستان ارتباط معني داري با سن بيماران، سابقه شيردهي و بارداري داشت.
نتیجه گیري: با توجه به اهميت ماموگرافي و سونوگرافي و بالا بودن درصد موارد منفي كاذب آن توصيه مي شود براي استاندارد كردن و ارتقا كيفيت اين دو روش تشخيصي اقدام شود و قضاوت باليني جراح بر اساس شرح حال و معاينه باليني صحيح در كنار اين روش هاي تشخيصي، اساس تشخيص و درمان بيماري هاي پستان قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 203 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی