برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نگاهي به جايگاه مفهوم «استعلايي (Transcendental) » در فلسفه نظري کانت (با توجه به پاره از مصاديق آن در کتاب نقد عقل محض)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
 
چکیده: 

مفهوم «استعلايي»، بنيادي ترين مفهوم در فلسفه نظري کانت است. از همين رو، فهم معرفت شناسي کانت اساسا مبتني بر فهم معنا، کاربرد و کارکرد اين مفهوم در نظر اوست. در اين مقاله، با روشي توصيفي - تحليلي، خواهيم کوشيد که با توجه به پاره اي از مصاديق مفهوم «استعلايي» در کتاب نقد عقل محض، نشان دهيم که فلسفه نظري کانت، برخلاف فلسفه هاي عقلي و تجربي پيش از وي که همگي «متعالي - محور» ند، به چه معنا و چگونه فلسفه اي «استعلايي - محور» است. براي انجام اين کار خواهيم کوشيد که با بيان تحليل کانت از ساختار و کارکرد منطقي احکام فاهمه حضور مفهوم «استعلايي» در قالب سلسله اي از عناصر غير تجربي، بويژه عنصر «وحدت خودآگاهي محض»، در معرفت شناسي کانت را نشان دهيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عبدل آبادی، ع. (1389). نگاهی به جایگاه مفهوم «استعلایی (Transcendental) » در فلسفه نظری کانت (با توجه به پاره از مصادیق آن در کتاب نقد عقل محض). پژوهشهای فلسفی (نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز), 53(216), 81-103. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122976Vancouver : کپی

عبدل آبادی علی اکبر. نگاهی به جایگاه مفهوم «استعلایی (Transcendental) » در فلسفه نظری کانت (با توجه به پاره از مصادیق آن در کتاب نقد عقل محض). پژوهشهای فلسفی (نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز). 1389 [cited 2021July26];53(216):81-103. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122976IEEE : کپی

عبدل آبادی، ع.، 1389. نگاهی به جایگاه مفهوم «استعلایی (Transcendental) » در فلسفه نظری کانت (با توجه به پاره از مصادیق آن در کتاب نقد عقل محض). پژوهشهای فلسفی (نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز), [online] 53(216), pp.81-103. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122976. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1528 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی