برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  4 , شماره  14 ; از صفحه 45 تا صفحه 51 .
 
عنوان مقاله: 

سطح سرمي منيزيم در زنان يائسه مبتلا به پوکي استخوان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی، گیلان
 
چکیده: 

هدف: مطالعه حاضر با هدف تعيين وضعيت تغذيه اي و بيوشيميايي منيزيم در زنان يائسه دچار پوکي استخوان طراحي شد.
روش بررسي: گروه هدف اين مطالعه توصيفي – تحليلي 60 زن يائسه دچار پوکي استخوان مراجعه کننده به کلينيک شيخ الرييس شهر تبريز بودند. دريافت غذايي با استفاده از پرسشنامه يادآمد غذاي 3 روزه و بسامد خوراک و اطلاعات فردي و پزشکي افراد با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتري جذب اتمي تعيين شد. آناليز آماري داده ها با استفاده از روشهاي توصيفي و تحليلي انجام گرفت.
يافته ها: ميانگين سني زنان
58.85 سال بود. ميانگين دريافت روزانه انرژي و پروتئين از رژيم غذايي به ترتيب 1876 کيلو کالري و 53.3 گرم برآورد شد. ميانگين دريافت روزانه منيزيم از رژيم غذايي 120 ميلي گرم در روز بود که به طور معني داري پايين تر از مقادير توصيه شده غذايي (RDA%37) محاسبه شد (P<0.05). ميانگين سطح منيزيم سرم در افراد مورد مطالعه 0.7±0.01 ميلي مول در ليتر بود که در حد پايين محدوده طبيعي قرار داشت. بين دريافت منيزيم از غذا و سن رابطه معکوس معني داري (P<0.05) مشاهده شد.
نتيجه گيري: مطالعه حاضر نشان داد که وضعيت منيزيم در زنان يائسه دچار پوکي استخوان نامطلوب است و با توجه به ارتباط منيزيم با چگالي توده استخواني و نقش منيزيم بر سلامت استخوان، آموزش تغذيه براي مصرف غذاهاي غني از منيزيم به منظور جلوگيري از کاهش توده استخواني توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 89 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی