برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  14 , شماره  4 ; از صفحه 271 تا صفحه 280 .
 
عنوان مقاله: 

کيفيت زندگي در بيماران مبتلا به آلوپسيا آراتا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش پوست، بیمارستان شهید محمدی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: آلوپيشيا آراتا نوعي بيماري مزمن و بدون علامت است که با ريزش مو با لبه هاي واضح و معمولا گرد مشخص مي شود. تغييرات ظاهري ناشي از اين بيماري و از دست دادن مو به شکل ناهنجار مي تواند به محدوديت آزادي اجتماعي فرد و نهايتا کاهش کيفيت زندگي او منجر شود. اين مطالعه با هدف بررسي تاثير اين بيماري بر کيفيت زندگي اين گونه بيماران در شهر بندرعباس انجام شده است.
روش کار: در اين مطالعه مورد – شاهد، 50 بيمار مراجعه کننده به کلينيک پوست بيمارستان شهيدمحمدي بندرعباس پس از تاييد بيماري آنها توسط متخصص پوست به عنوان مورد و به ازا هر مورد يک نفر از همراهان بيماران مراجعه کننده به درمانگاه که بر اساس سن، جنس و سطح تحصيلات جدا شده بودند، به عنوان شاهد انتخاب شدند. شدت بيماري بر اساس روش
oslen/Canfield، وسعت درگيري و ساير اطلاعات دموگرافيک جمع آوري شد و کيفيت زندگي آنها با استفاده از پرسشنامه کيفيت زندگي سازمان جهاني بهداشت WHOQOL/BREF مورد سنجش قرار گرفت. داروها پس از جمع آوري توسط نرم افزار SPSS 16 و به کمک روش توصيفي، آزمونهاي کاي اسکوئر و t مستقل مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج: نتايج حاکي از تفاوت معني دار در سلامت رواني و روابط اجتماعي در گروه مورد نسبت به گروه شاهد بود
(P<0.05)، اما در ساير جنبه هاي کيفيت زندگي تفاوت معني داري مشاهده نشد. ميانگين ابعاد کيفيت زندگي در بعد سلامت رواني و اجتماعي در مردان بطور معني داري کمتر از آن در گروه شاهد بود. در حالي که در هيچکدام از ابعاد کيفيت زندگي زنان مورد و شاهد تفاوت معني داري مشاهده نشد.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که گرچه اين بيماري با هر شدت و هر سني مي تواند کيفيت زندگي را تحت تاثير قرار دهد. اما شدت تاثير آن در مردان بيشتر از زنان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باغستانی، ش.، و مظلومی، س. (1389). کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به آلوپسیا آراتا. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), 14(4), 271-280. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122813Vancouver : کپی

باغستانی شهرام، مظلومی سمانه. کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به آلوپسیا آراتا. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY). 1389 [cited 2021May11];14(4):271-280. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122813IEEE : کپی

باغستانی، ش.، مظلومی، س.، 1389. کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به آلوپسیا آراتا. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), [online] 14(4), pp.271-280. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122813. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 63 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی