برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 52 تا صفحه 59 .
 
عنوان مقاله: 

وضعيت سلامت سالمندان تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشکده علوم پزشکی بیرجند
 
چکیده: 

هدف: هدف از مطالعه حاضر بررسي وضعيت سلامت سالمندان تحت پوشش کميته امداد امام خميني بود.
روش بررسي: مطالعه حاضر از نوع توصيفي تحليلي بود نمونه شامل 250 سالمند تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) شهرستان بيرجند بود که با روش نمونه گيري غير احتمالي آسان و به تناسب سهمي از بين مراجعه کنندگان به نواحي 1 و 2 کميته امداد شهر بيرجند انجام شد. از پرسشنامه طرح جامع سلامت سالمندان استفاده شد. پرسشنامه از طريق مصاحبه با سالمندان تکميل و قد، وزن، فشارخون در شرايط استاندارد اندازه گيري شد. داده ها با نرم افزار
spss و آزمون آماري کاي اسکوئر در سطح 0.05 مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان داد که ميانگين سني سالمندان شرکت کننده
71±8.7 سال (%47.6 زن و %52.4 مرد) بود. %88.8 سالمندان بي سواد و بقيه با سواد بودند، %41.6 سالمندان مشکل مسکن، %11.2 مشکل بيمه، %93.2 مشکل اقتصادي داشتند. %10.4 سابقه ابتلا به ديابت و %39.6 مبتلا به پرفشاري خون بودند. %68 مشکل بينايي و %10.8 اختلال ادرار داشتند. %68.4 مبتلا به افسردگي خفيف و %3.2 داراي افسردگي شديد و %24.4 مبتلا به اختلالات شناختي شديد تا خفيف بودند. %24 سالمندان مبتلا به سوء تغذيه و %67.6 ريسک ابتلا به سوء تغذيه را داشتند. شيوع پرفشاري خون در مردان بيشتر از زنان (P=0.07) و در ساکنين شهري بيشتر از روستايي (P=0.04) بود. شيوع افسردگي در بين زنان بيشتر از مردان (P<0.001) و در ساکنين نقاط شهري بيشتر از مناطق روستايي بود (P=0.02). از نظر وضعيت فعاليتهاي روزانه نيز اختلاف معني داري بين مردان و زنان مشاهده شد.
نتيجه گيري: شيوع بالاي مسايل اقتصادي و معيشتي سالمندان، مي تواند ساير مشکلات جسمي و روحي آنان را دامن زده يا تشديد کند و لزوم توجه بيشتر مسوولين بهداشت و درمان، کميته امداد و ساير ارگان ها را به قشر سالمند تحت پوشش براي جلوگيري از وخامت اوضاع پررنگ مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 213 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی