برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  20 , شماره  77 ; از صفحه 23 تا صفحه 30 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه کمالگرايي و فرسودگي شغلي در پرستاران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* رشت، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، معاونت درمان
 
چکیده: 

مقدمه: کمال گرايي به عنوان سبک شخصيتي در نظر گرفته مي شود که در آن افراد براي انجام اعمال بدون نقص تلاش زيادي کرده و معيارهاي بالايي براي ارزيابي رفتار در نظر مي گيرند. همچنين، فرسودگي شغلي متغير ديگري است که مي تواند در اثر کمالگرايي ناسازگار فرد تشديد شده و پيامدهاي نامطلوبي بوجود آورد. از اين رو اگر چه کمالگرايي در مشاغلي چون پرستاري مي تواند در ارایه خدمات درست و کافي مطلوب به نظر برسد، اما همين ويژگي مي تواند منجر به تشديد مشکلاتي چون فرسودگي شغلي در کارکنان و پرستاران شود.
هدف: بررسي رابطه کمالگرايي و فرسودگي شغلي در
344 پرستار شهرستان رشت در سال1387 .
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي-همبستگي 344 پرستار از بيمارستان هاي رازي، حشمت، ولايت، پورسينا و اميرالمومنين به صورت تصادفي-خوشه اي انتخاب شدند. براي بررسي کمالگرايي «پرسشنامه کمال گرايي چند بعدي فراست» که در برگيرنده 4 بعد مثبت و 2 بعد منفي کمالگرايي است را به کار رفت و در بررسي فرسودگي شغلي از «پرسشنامه فرسودگي شغلي مسلچ و جکسون» استفاده شد. براي تحليل داده ها هم ضريب همبستگي پيرسون، رگرسيون چندگانه و مانوا بکار رفت. فرضيه ما اين بود که فرسودگي شغلي با ابعاد منفي کمالگرايي رابطه مثبت و با ابعاد مثبت کمالگرايي رابطه منفي دارد.
نتايج: نتايج ضرايب همبستگي نشان داد، فرسودگي شغلي رابطه منفي اي با ابعاد انتظار پدر و مادر، معيارهاي شخصي و سازماندهي دارد (به ترتيب:
-0.131، 0.132، -0.227، P<0.05) نتايج تحليل رگرسيون هم نشان داد که تنها، بعد سازماندهي، توانايي پيش بيني متغير فرسودگي شغلي را دارد (t=-3.555 ،Beta=-0.197 ). بررسي متغيرهاي جانبي چون سن نشان داد که سن به عنوان متغير پيش بيني کننده در ارتباط با متغير ملاک کمال گرايي در دو گروه جوان تر معني دار بوده است(p<0.05) .
بحث و نتيجه گيري: اين تحقيق نشان داد که با تقويت ابعاد مثبت کمالگرايي چون سازماندهي و معيارهاي شخصي مي توان فرسودگي شغلي را کاهش داد. همچنين، افراد در اوايل تا اواسط سال هاي کاريشان کمالگراتر هستند. از اين رو شايد بهتر باشد که کمالگرايي اين گروه سني جوان تر را به سمت درست و ابعاد مثبت آن هدايت کرد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاجلو، ن.، و صبحی قراملکی، ن.، و رهبرطارمسری، م.، و حقیقت گو، م. (1390). بررسی رابطه کمالگرایی و فرسودگی شغلی در پرستاران. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان, 20(77), 23-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122605Vancouver : کپی

حاجلو نادر، صبحی قراملکی ناصر، رهبرطارمسری مرتضی، حقیقت گو مرجان. بررسی رابطه کمالگرایی و فرسودگی شغلی در پرستاران. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان. 1390 [cited 2021July23];20(77):23-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122605IEEE : کپی

حاجلو، ن.، صبحی قراملکی، ن.، رهبرطارمسری، م.، حقیقت گو، م.، 1390. بررسی رابطه کمالگرایی و فرسودگی شغلی در پرستاران. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان, [online] 20(77), pp.23-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122605. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی