برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

معرفي يک مورد حاملگي هتروتوپيک (دو قل در لوله فالوپ و يک قل در رحم) در شهرستان ياسوج

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، تهران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، کمیته تحقیقات دانشجویی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اهميت مساله ناباروري در جامعه و هم چنين حفظ جنين بعد از تکني کهاي کمک باروري و با توجه به عوارض چنين رو شهايي مثل چند قلويي و حاملگي نابه جا بايد تمهيدها و پيگيري هاي لازم در اين بيماران انديشيده شود. معرفي بيمار: خانمي 32 ساله با سابقه ناباروري 7 ساله که با استفاده از تکنيک IVF در حاملگي اول خود باردار شده است. از اوايل ماه دوم بيمار با شکايت درد شکمي به پزشک مراجعه کرده که در سونوگرافي به عمل آمده يک EP³ دو قلو در لوله فالوپ راست به همراه حاملگي در جسم رحم (حاملگي هتروتوپيک) گزارش مي شود. به اين ترتيب به جهت حفظ اين حاملگي بيمار کانديد عمل جراحي جهت حاملگي نابجا مي شود. جراحي با موفقيت انجام شده وسالپنپکتومي راست انجام مي شود و حاملگي طبيعي هم حفظ شده که در نهايت پس از 36 هفته يک نوزاد پسر سالم با وزن 3600 گرم متولد شد.
بحث و نتيجه گيري: شيوع حاملگي چند قلويي ثانويه به باروري القايي توسط
ART رو به افزايش بوده و ثانويه به چند قلويي EP نيز افزايش مي يابد. با توجه به سابقه ناباروري چند سال هاي که در اين بيماران ديده مي شود حفظ جنين خيلي ارزشمند است. لازم به ذکر است که تشخيص به موقع EP نکته مهمي در حفظ جنين در حاملگي هاي چند قلو و همچنين جلوگيري از عوارض خطرناک در مادر مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شریفی، ج.، و عربی، ف.، و کریمیان، م. (1387). معرفی یک مورد حاملگی هتروتوپیک (دو قل در لوله فالوپ و یک قل در رحم) در شهرستان یاسوج. مجله دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research), 6(3 (مسلسل 23)), 213-214. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122579Vancouver : کپی

شریفی جمشید، عربی فرزانه، کریمیان محی الدین. معرفی یک مورد حاملگی هتروتوپیک (دو قل در لوله فالوپ و یک قل در رحم) در شهرستان یاسوج. مجله دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research). 1387 [cited 2021May11];6(3 (مسلسل 23)):213-214. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122579IEEE : کپی

شریفی، ج.، عربی، ف.، کریمیان، م.، 1387. معرفی یک مورد حاملگی هتروتوپیک (دو قل در لوله فالوپ و یک قل در رحم) در شهرستان یاسوج. مجله دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research), [online] 6(3 (مسلسل 23)), pp.213-214. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122579. 

 
بازدید یکساله 84 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی