برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع سندروم درد پاتلوفمورال در ورزشکاران خانم ايراني درمانگاه هاي شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، گروه پزشکی ورزشی
 
چکیده: 

سابقه وهدف: سندروم درد پاتلوفمورال شايع ترين بيماري ناشي از استفاده بيش از حد در ورزشکاران و يکي از علل شايع درد قدام زانو در ورزشکاراني است که به کلينيک هاي پزشکي ورزشي مراجعه م يکنند و در ورزشکاران خانم جوان شايع تر است. علايم شامل درد اطراف يا پشت استخوان کشکک است که با بالا و پايين رفتن از پله، چمباتمه زدن و نشستن طولاني افزايش مي يابد. هدف مطالعه بررسي شيوع سندروم درد پاتلوفمورال در ورزشکاران خانم پنج رشته ورزشي بود.
مواد و رو شها: بر اساس يک مطالعه مقطعي توصيفي 418 ورزشکار خانم در گروه سني 15 تا 35 سال به طور تصادفي در رشته هاي فوتبال و واليبال و دوميداني و شمشير بازي و کوهنوردي در ورزشگاه هاي شهر تهران معاينه شدند. تعداد فوتباليس تها 190 نفر، تعداد واليباليس تها 103 نفر، دونده ها 42 نفر، شمشير بازان 45 نفر و کوهنوردان 38 نفر بودند و از بين آنها افرادي که داراي درد قدام زانو به علت سندروم پاتلوفمورال بودند توسط معاينه مشخص کرديم.
يافته ها: از ميان 190 فوتباليست، 26 ورزشکار داراي سندروم درد پاتلوفمورال بودند (
13.68%) و از بين 103 واليباليست، 21 نفر داراي سندروم درد پاتلوفمورال بودند (20.38%) و تعداد افراد داراي سندروم درد پاتلوفمورال در رشته هاي دوميداني و شمشير بازي وکوهنوردي به ترتيب: 7 نفر (16.6%)، نفر (13.33%)، 10 نفر (26.31%).
نتيجه گيري: از 418 ورزشکار مورد معاينه، 70 نفر سندروم درد پاتلوفمورال داشتند که از اين ميان کوهنوردها شايعترين گروه بودند و بعد واليباليست ها، سپس دونده ها که در گروه سوم جاي داشتند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 177 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی