ZnO-Bi2O3، پروب 4 نقطه اي، تماس غير اهميک، ساختار ساندويچي Al-ZnO-Al">sans-serif"> ZnO-Bi2O3، پروب 4 نقطه اي، تماس غير اهميک، ساختار ساندويچي Al-ZnO-Al(Q2)" />
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي خواص الکتريکي لايه هاي نازک ZnO-Bi2O3

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی مواد، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: وريستورها قطعات الکترونيکي سراميکي هستند که کار اوليه آنها محدود کردن نوسانات زودگذر ولتاژ و محدود کردن ولتاژ در اندازه اي که براي سيستم مضر نباشد، ميباشند. وريستورهاي اکسيد روي داراي منحني مشخصه جريان ولتاژ غيرخطي و متقارن ميباشند. يکي از مهمترين ترکيباتي که براي ساخت وريستورها مورد استفاده قرار ميگيرد ZnO-Bi2O3 است. اگر چه مشخص شده که مواد بين دانه اي احتمالا به علت وجود سدهاي پتانسيل در مرزدانه ها عهده دار رفتار غير خطي وريستورها ميباشند، جزييات مکانيسم هنوز شناخته نشده است.
هدف: بررسي خواص الکتريکي لايه هاي نازک
ZnO-Bi2O3 و ساختار ساندويچي AL-ZnO-Al و تحليل اندازه گيري به روش پروب 4 نقطه اي و پروب 2 نقطه اي در سلول خلا.
روش بررسي: در اين مطالعه
ZnO-Bi2O3 و ساختار ساندويچي AL-ZnO-Al، بر اساس مدل مرزدانه منحصر به فرد بررسي ميشوند. مکانيسم رسانش با مطالعه مشخصات I-V در خلا تحقيق شده است. براي تهيه نمونه ها، از روش کندوپاش R-F براي لايه نشاني ZnO و روش تبخير در خلا براي تهيه لايه Bi2O3 و Al استفاده گرديد. تاثير خلا و افزايش دما را در نمودارهاي مشخصات I-V مورد بررسي قرار داديم.
نتايج: در اندازه گيري
ZnO با پروب 4 نقطه اي به دليل بالا بودن مقاومت ZnO هنگام اندازه گيري ولتاژ و جريان دايما تغيير کرده و قابل اندازه گيري نبودند، كه اين مساله مي تواند بيانگر اين موضوع باشد كه تماسهاي ما در نوک پروبها تماس غير اهميك بوده اند. در صورتيكه در اندازه گيري با پروب 4 نقطه اي تماس ها بايد اهميك باشد. لذا با توجه به محدوديت هايي که در اندازه گيري با پروب 4 نقطه اي وجود دارد و در متن مقاله به آنها اشاره شده اندازه گيري هاي با پروب 4 نقطه اي در اکثر موارد فاقد اعتبار است و فقط ميتوان به اندازه گيري هاي ساختار ساندويچي Al-ZnO-Al كه در خلا  انجام مي شود اطمينان كرد. از سوي ديگر، از بررسي نمودارهاي ساختار ساندويچي Al-ZnO-Al، دو نتيجه متناقض گرفته شد. کنده شدن اتصال چسب نقره در اثر افزايش دما احتمالا بيانگر اينست که مشخصه I-V  ارايه شده مربوط به ZnO نمي باشد. از سوي ديگر ساختار ساندويچي مي تواند هدايت الکتريکي را از حجم نمونه نشان دهد. اندازه گيري هاي انجام شده روي نمونه ZnO-Bi2O3 در اين تحقيق احتمالا مربوط به هدايت از سطح نمونه است در حاليکه استفاده از ساختار ساندويچي درمقالات، منجر به اندازه گيري هدايت الکتريکي از داخل حجم نمونه شده است. با بررسي اندازه گيري انجام شده، اندازه گيري با پروب 4 نقطه اي به علت وجود رطوبت و هدايت سطحي، هدايت الکتريکي بيشتري در مقايسه با اندازه گيري در خلا نشان ميدهد و وجود خلا و افزايش دماي نمونه، هدايت را كاهش داده و رسانندگي را كمتر مي كند.
نتيجه گيري: اندازه گيري هدايت الکتريکي نمونه هاي
ZnO-Bi2O3 دو لايه اي و ساختار ساندويچي Al-ZnO-Al نشان ميدهد که با توجه به محدوديت هاي پروب 4 نقطه اي، تماس ها بايد اهميك بوده و نقطه تماس پروب ها با نمونه حداقل مقاومت را داشته باشد. ولي چون اندازه گيري ها در خلا انجام نمي شود ممكن است تماس ها كاملا اهميك نباشند و بنابراين شرط اندازه گيري را برآورده نمي كند.و با توجه به اينکه اندازه گيري با پروب 2 نقطه اي در خلا انجام ميشود فقط مي توان به اندازه گيري هاي ساختار ساندويچي Al-ZnO-Al كه در خلا انجام ميشود اطمينان كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی