برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان آگاهي بهورزان در مورد نقش نيروهاي نظامي در هنگام وقوع بلاياي طبيعي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شاهرود
 
چکیده: 

مقدمه: بروز بلاياي طبيعي از قبيل سيل، زلزله، خشکسالي و … اجتناب ناپذير بوده و همواره صدمات ناشي از بروز اين بلايا و حوادث و عوارض آن صدمات جدي به جامعه وارد نموده است. آنچه قابل توجه است سرعت عمل نيروهاي امدادي در ساعات اوليه بروز حادثه مي باشد که اين اقدامات تا حدي زيادي از ميزان تلفات و عوارض اين بلايا مي کاهد. پژوهش حاضر با هدف تعيين ميزان آگاهي بهورزان در مورد بلاياي طبيعي و نقش نيروهاي نظامي در هنگام وقوع بلايا و حوادث انجام پذيرفته است.
مواد و روش ها: روش جمع آوري داده ها پرسش نامه بود که با استفاده از آخرين دستورالعمل ها، کتب و نشريات موجود طراحي گرديد. داده هاي به دست آمده در برنامه
PE2 ضبط و با استفاده از برنامه SPSS اطلاعات مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. در تجزيه و تحليل داده ها از شاخص هاي پراکندگي و مرکزي و ‌آزمون هاي آماري استفاده گرديد.
یافته ها: يافته هاي پژوهش نشان مي دهد که ميانگين آگاهي بهورزان
60.5+-1 از صد امتياز بود و کم ترين ميزان آگاهي در زمينه نقش نيروهاي نظامي در بلايا و حوادث بود که از بين 130 پرسش نامه تکميل شده فقط 20 مورد به نقش ارتش و 11 مورد آن هم به نيروي پليس اشاره کرده و اغلب افراد به برنامه مقابله با سوانح با مشورت آتشنشانان اشاره کرده بودند.
نتیجه گیری: نتايج حاصل از اين تحقيق نشان مي دهد که از 130 نفر شرکت کننده حتي يک نفر به %100 سووالات پاسخ نداده بود و حداکثر امتياز کسب شده از صد نمره 74 بود (فقط يک نفر) ضعيف ترين ميزان آگاهي در مورد نقش نيروهاي نظامي در هنگام بروز بلايا بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ناظمی، س. (1389). بررسی میزان آگاهی بهورزان در مورد نقش نیروهای نظامی در هنگام وقوع بلایای طبیعی. مجله دانش و تندرستی, 5(ویژه نامه ششمین کنگره اپیدمیولوژی ایران), 215-215. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122443Vancouver : کپی

ناظمی سعید. بررسی میزان آگاهی بهورزان در مورد نقش نیروهای نظامی در هنگام وقوع بلایای طبیعی. مجله دانش و تندرستی. 1389 [cited 2021July24];5(ویژه نامه ششمین کنگره اپیدمیولوژی ایران):215-215. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122443IEEE : کپی

ناظمی، س.، 1389. بررسی میزان آگاهی بهورزان در مورد نقش نیروهای نظامی در هنگام وقوع بلایای طبیعی. مجله دانش و تندرستی, [online] 5(ویژه نامه ششمین کنگره اپیدمیولوژی ایران), pp.215-215. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122443. 

 
بازدید یکساله 177 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی