برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي وضعيت آموزش ايمپلنت در دوره قبل از دکترا در دانشکده هاي دندانپزشکي دنيا، سال 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزش پرتز متحرک، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد دندانپزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به آن که کوريکولوم آموزشي ايمپلنت در دروه قبل از دکتري در دانشکده هاي دندانپزشکي ايران به صورت مستقل تدريس نمي شود و از طرفي موفقيت هاي شناخته شده درمان ايمپلنت و تقاضاي روز افزون براي آن و همچنين مشاهده ايجاد کوريکولوم آموزشي ايمپلنت در بعضي کشورها، و مشخص نبودن وضعيت کامل آموزش آن در دنيا اين مطالعه با هدف تعيين وضعيت کوريکولوم آموزشي ايمپلنت در دوره قبل از دکتري دانشکده هاي دندانپزشکي جهان در سال 1387 صورت پذيرفت.
موادو روش ها: اين تحقيق با طراحي Cross-Sectional انجام گرفت. ليست بهنگام کليه دانشکده هاي دندانپزشکي جهان و دانشکده هاي دندانپزشکي ايران تهيه و تعداد 135 دانشکده به صورت تصادفي انتخاب شد. نحوه آموزش دوره ايمپلنت در دوره قبل از دکتري با پرسشنامه اي حاوي 17 سوال 4 تا 5 گزينه اي براي کشورهاي جهان از طريق پست الکترونيک و داخل کشور با پست ارسال و جمع آوري اطلاعات گرديد. در پرسشنامه وجود يا عدم وجود اين دوره، نسبت استاد به دانشجو، محتوي دروس تئوري و عملي، کتب مرجع، انواع درمان پروتز متکي بر ايمپلنت و غيره... بررسي و ثبت گرديد و با آماره توصيفي آناليز شد.
يافته ها: از 135 دانشکده دندانپزشکي مورد مطالعه تعداد 79 دانشکده به پرسشنامه پاسخ دادند. 85.1 درصد دوره ايمپلنت را برگزار مي کنند آموزش تئوري ايمپلنت در 100 درصد آنها و آموزش عملي در 49 درصد ارايه مي گردد. از دانشکده هاي داراي آموزش عملي ايمپلنت در 65درصد مراحل پروتزي و 28 درصد مراحل جراحي توسط دانشجويان انجام مي شود. دانشکده هايي که سابقه طولاني تري در آموزش ايمپلنت قبل از دکتري دارند دروس تئوري و عملي را باهم برگزار مي کنند.
نتيجه گيري و توصيه: آموزش ايمپلنت قبل ازدکترا در دانشکده هاي دنيا جدي تلقي شده و فراگير است. لحاظ نمودن اين دوره در دانشکده هاي دندانپزشکي مقطع دکتري عمومي را توصيه مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آتش رزم، پ.، و ولایی، ن.، و رهنمانیا، ر.، و نوربخش، م. (1389). بررسی وضعیت آموزش ایمپلنت در دوره قبل از دکترا در دانشکده های دندانپزشکی دنیا, سال 1387. تحقیق در علوم دندانپزشکی, 7(1 (پیاپی 23)), 52-59. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122368Vancouver : کپی

آتش رزم پارسا، ولایی ناصر، رهنمانیا رعنا، نوربخش مهران. بررسی وضعیت آموزش ایمپلنت در دوره قبل از دکترا در دانشکده های دندانپزشکی دنیا, سال 1387. تحقیق در علوم دندانپزشکی. 1389 [cited 2021May13];7(1 (پیاپی 23)):52-59. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122368IEEE : کپی

آتش رزم، پ.، ولایی، ن.، رهنمانیا، ر.، نوربخش، م.، 1389. بررسی وضعیت آموزش ایمپلنت در دوره قبل از دکترا در دانشکده های دندانپزشکی دنیا, سال 1387. تحقیق در علوم دندانپزشکی, [online] 7(1 (پیاپی 23)), pp.52-59. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122368. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی