برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

296 مقايسه تاثير دو دهان شويه kin Ortho و Oral B بر روي استحکام باند برشي براکتهاي ارتودنسي در شرايط In Vitro

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی ارتودنسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد داندانپزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يکي از مشکلات درمانهاي ارتودنسي شکست باند بين براکت و دندان است. با گذاشتن براکتها احتمال تجمع پلاک و مشکلات پريودنتال افزايش مي يابد که براي کنترل اين مشکلات از روشهاي مختلفي نظير انواع دهان شويه ها استفاده مي شود. با توجه به خلاء اطلاعاتي موجود در رابطه با تاثير دهان شويه ها بر روي استحکام باند برشي، اين تحقيق با هدف مقايسه تاثير دو دهان شويه ارتوکين و Oral B بر روي استحکام باند برشي براکتهاي ارتودنسي در شرايط in vitro در دانشکده دندانپزشکي انجام شد.
مواد و روش ها: اين تحقيق به روش experimental و به صورت آزمايشگاهي (in vitro) بر روي 45 دندان پره مولر انساني سالم انجام شد. پس از ضدعفوني کردن دندانها در محلول تيمول 0.1%، مراحل باندينگ با استفاده از کامپوزيت Self cure از نوع No-Mix سازنده صورت گرفت. دندانها به صورت تصادفي به 3 گروه 15 تايي شامل گروه کنترل، ارتوکين و Oral B تقسيم شدند. در هر 3 گروه دندانها به مدت 2 هفته در بزاق مصنوعي نگهداري شدند ولي در گروه ارتوکين و Oral B دندانها در اين 2 هفته، 2 بار در روز و هر بار به مدت 60 ثانيه در دهان شويه هاي مذکور قرار گرفتند. پس از نگهداري دندانها در آب مقطر و مانت کردن آنها در بلوکهاي آکريلي، نمونه ها در دستگاه Universal testing machine با سرعت 1mm.min مقدار استحکام باند برشي براي هر نمونه اندازه گيري شد و اطلاعات با استفاده از آناليز ANOVA و تست LSD مقايسه شدند. بعد از دباند، نمونه ها زير ميکروسکوپ Reflective با بزرگنمايي 20 ميزان کامپوزيت باقيمانده بر روي دندانها با استفاده از آناليز Chi-square مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: استحکام باند برشي در گروه کنترل برابر 15.27±0.58 Mpa و در گروه ارتوکين برابر 7.59±0.59 Mpa و در گروه Oral B برابر 10.11±0.94 Mpa بود (P<0.00) .همچنين در گروه ارتوکين بيشترين ميزان و در گروه Oral B کمترين ميزان کامپوزيت بر روي دندان باقيمانده بود و در گروه کنترل ميزان کامپوزيت باقيمانده بر روي دندان بين اين دو مقدار بود (P<0.001) .و اختلاف دو به دو گروهها نيز با يکديگر از نظر آماري معني دار بود (P<0.05).
نتيجه گيري و توصيه ها: کاربرد ارتوکين و Oral B بعد از باندينگ براکتها باعث کاهش استحکام باند برشي براکتهاي ارتودنسي و مقادير استحکام باند بالاتر از حداقل استحکام باند برشي قابل قبول از نظر کلينيکي بودند و از آنجايي که بيماران در حين درمانهاي ارتودنسي به علت مشکلات پريودنتال نياز به استفاده از دهان شويه دارند، توصيه مي شود که از دهان شويه  Oral Bبه جاي ارتوکين به علت استحکام باند بيشتري که بر روي دندان دارد استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جمیلیان، ع.، و صغیری، م.، و قاسمی، م.، و قاسمیان، ا. (1389). 296 مقایسه تاثیر دو دهان شویه kin Ortho و Oral B بر روی استحکام باند برشی براکتهای ارتودنسی در شرایط In Vitro. تحقیق در علوم دندانپزشکی, 7(1 (پیاپی 23)), 25-33. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122350Vancouver : کپی

جمیلیان عبدالرضا، صغیری محمدعلی، قاسمی محمود، قاسمیان انوشه. 296 مقایسه تاثیر دو دهان شویه kin Ortho و Oral B بر روی استحکام باند برشی براکتهای ارتودنسی در شرایط In Vitro. تحقیق در علوم دندانپزشکی. 1389 [cited 2021August04];7(1 (پیاپی 23)):25-33. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122350IEEE : کپی

جمیلیان، ع.، صغیری، م.، قاسمی، م.، قاسمیان، ا.، 1389. 296 مقایسه تاثیر دو دهان شویه kin Ortho و Oral B بر روی استحکام باند برشی براکتهای ارتودنسی در شرایط In Vitro. تحقیق در علوم دندانپزشکی, [online] 7(1 (پیاپی 23)), pp.25-33. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122350. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 105 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی