برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي آزمايشگاهي ميزان جذب فلورايد در مينا متعاقب مصرف دهانشويه مدارس كشور و مقايسه آن با دهانشويه NaFRINSE

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: اين مطالعه با هدف بررسي ميزان جذب فلورايد در ميناي سالم متعاقب مصرف دهانشويه سديم فلورايد مدارس كشور ارزيابي شد و مقدار آن با دهانشويه خارجي NaFRINSE (مورد تاييد ADA) بصورت آزمايشگاهي مقايسه گرديد.
مواد و روشها: اين مطالعه از نوع تجربي داراي گروههاي كنترل و آزمايش بود. 30 دندان پرمولر اول سالم كه به منظور ارتودنسي كشيده شده بودند به صورت تصادفي به دو گروه پانزده تائي و هر دندان نيز به دو نيمه مزيالي و ديستالي (يك نيمه كنترل و ديگري آزمايش) تقسيم شدند. سطح معيني به صورت نيمدايره روي سطح ميناي هر نيمه آزمايش به مدت 30 دقيقه در معرض يكي از دهانشويه ها قرار گرفت و سپس با كاربرد روش Acid Etch Enamel Biopsy در دو عمق از همه نيمه ها نمونه برداري شد. محتواي فلورايد جهت بررسي ميزان جذب آن و كلسيم جهت تعيين عمق نمونه برداري در همه نمونه ها اندازه گيري شد.
يافته ها: پس از انجام محاسبات و آناليز آماري به روش Repeated Measure مشخص گرديد در هر دو دهانشويه در دو عمق، فلورايد جذب مينايي داشته كه بطور متوسط در دهانشويه ايراني براي عمق اول و دوم به ترتيب 55/594 و33/463 و به همين ترتيب در دهانشويه خارجي برابر 41/781 و 73/488 ppm بود ميزان اين جذب بين دو دهانشويه از لحاظ آماري اختلاف معني داري ندارد (P<0.05).
نتيجه گيري: دهانشويه توليد شده در ايران همانند مشابه خارجي آن قابليت افزايش دادن فلورايد ميناي دندان را دارد و مصرف آن ميتواند به صورت هفتگي به عنوان مكمل برنامه روزانه مسواك زدن خصوصا در مناطقي كه ابتلا به پوسيدگي در آنها شيوع بالايي دارد توصيه گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 70
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی