برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  10 , شماره  32 ; از صفحه 151 تا صفحه 180 .
 
عنوان مقاله: 

تمرکزگرايي فضايي و اثرات آن بر گسترش فيزيکي و ساختار فضايي شهر (مطالعه موردي: شهرسنندج)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه امام حسین (ع)
 
چکیده: 

تمرکز گرايي فضايي عبارت است از توزيع جغرافيايي درآمدهاي دولتي، صنايع، تجارت و جمعيت در يک يا چند مکان که نتيجه آن نابرابري هاي ناحيه اي در همه شرايط زندگي خواهد بود. سنندج از جمله شهر هايي است که از اين قاعده مستثني نبوده و طي دهه هاي گذشته تحت تاثير عوامل مختلف اقتصادي، سياسي، حقوقي و غيره با تحولات فضايي زيادي روبه رو بوده است.
هدف اين مقاله بررسي اثرات سياست تمرکز زيرساخت هاي اداري- سياسي، اقتصادي و خدماتي در شهر سنندج بر روند تحولات گسترش فيزيکي و ساختار فضايي شهر در طي دهه هاي اخير مي باشد. با استفاده از روش توصيفي و تحليلي و به کمک روش هاي آماري و مدل هاي کاربردي همچون مدل آنتروپي شانون و شاخص ويليامسون، چگونگي و ميزان تمرکز فضايي جمعيت و فعاليت ها در شهر سنندج و اثرات فضايي آن مورد بررسي قرار گرفته است. نتايج حاصل از پژوهش نشان مي دهد که تمرکز نسبتا بالاي زيرساخت هاي اداري، سياسي، اقتصادي و خدماتي در شهر سنندج و نواحي پيراموني آن منجر به تمرکز جمعيت و به دنبال آن بروز اثرات سوء فضايي از قبيل رشد فيزيکي ناموزون و بي قواره شهر و تشديد پديده اسکان غيررسمي در برخي از نقاط شهر سنندج بويژه در قسمت هاي شمالي شهر گرديده است. علاوه بر اين تجزيه  و  تحليل توزيع فضايي کاربري هاي زمين شهري در سنندج بيانگر توزيع نابرابر تعدادي از فعاليت ها و خدمات شهري در بين نواحي مختلف شهر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قالیباف، م.، و عزت پناه، ب.، و پورموسوی، س. (1389). تمرکزگرایی فضایی و اثرات آن بر گسترش فیزیکی و ساختار فضایی شهر (مطالعه موردی: شهرسنندج). فضای جغرافیایی, 10(32), 151-180. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=115888Vancouver : کپی

قالیباف محمدباقر، عزت پناه بختیار، پورموسوی سیدموسی. تمرکزگرایی فضایی و اثرات آن بر گسترش فیزیکی و ساختار فضایی شهر (مطالعه موردی: شهرسنندج). فضای جغرافیایی. 1389 [cited 2021May09];10(32):151-180. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=115888IEEE : کپی

قالیباف، م.، عزت پناه، ب.، پورموسوی، س.، 1389. تمرکزگرایی فضایی و اثرات آن بر گسترش فیزیکی و ساختار فضایی شهر (مطالعه موردی: شهرسنندج). فضای جغرافیایی, [online] 10(32), pp.151-180. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=115888. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 202 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی