برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثرات توانبخشي قلبي بر تحمل فيزيكي بيماران پس از جراحي باي پس عروق كرونر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تبریز، بیمارستان امام رضا، بخش طب فیزیکی و توانبخشی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بيماري عروق كرونر قلب از مهمترين علل مرگ و مير در بيشتر كشورها و از جمله ايران مي باشد كه منجر به ناتواني قابل توجه، كاهش كيفيت زندگي و مرگ مي گردد. طبق مطالعات انجام شده، توانبخشي قلبي سبب كاهش قابل توجه در ميزان مرگ و مير مي شود و نقش مهمي در امر پيشگيري ثانويه دارد. مطالعه حاضر با هدف بررسي اثرات توانبخشي قلبي، بر تحمل جسمي بيماران به دنبال جراحي باي پس عروق كرونر (CABG) انجام شد.
روش تحقيق: در اين مطالعه كه به صورت كارآزمايي باليني قبل و بعد انجام شد، برنامه هاي توانبخشي قلبي به مدت دو ماه بر روي 50 بيمار، ۶-۸ هفته بعد از عمل جراحي
CABG انجام شد. متغير حداكثر ضربان قلب كسب شده و شاخص معادل متابوليسمي (METs) كه بيانگر ظرفيت عملكردي بيمار است، قبل و بعد از انجام بازتواني قلبي مورد بررسي قرار گرفتند. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS (ويرايش 13) و آزمون هاي آماري مناسب، در سطح معني داري P<0.05 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: از 50 بيمار مورد بررسي،
%72 بيماران مذكر و %28 مونث بودند. در %60 بيماران، ضربان قلبي حداكثر كسب شده بعد از توان بخشي قلبي افزايش يافته بود و در %88 بيماران شاخص METs افزايش نشان داد؛ همچنين، تمايل به ورزش در %28 بيماران افزايش داشت.
نتيجه گيري: توانبخشي قلبي اثرات مهمي بر روي ظرفيت
هاي عملكردي بيماران پس از جراحي باي پس عروق كرونر دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی