برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  12 , شماره  2 ; از صفحه 73 تا صفحه 82 .
 
عنوان مقاله: 

طراحي يک پروموتر کايمريک داراي منطقه پروموتري شبيه به پروموتر سوروايوين (Survivin) به منظور رونويسي هدف مند در سلول هاي سرطاني سينه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی، گروه بیوتکنولوژی پزشکی
 
چکیده: 

هدف: بزرگترين چالش در ژن درماني سرطان دستيابي به بالاترين درجه اختصاصيت و کارايي در هدف گيري سلول هاي سرطاني است. به دليل اين که هدف ژن درماني سرطان ريشه کن کردن سلول هاي سرطاني است و بسياري از ژن هاي درماني اگر در سلول هاي طبيعي بيان شوند، مي توانند مضر باشند. استفاده از پروموتر ژن هايي که به طور اختصاصي در سلول هاي سرطاني بيان مي شوند يا نسبت به سلول هاي طبيعي بيان بسيار بالاتري دارند، در ژن درماني سرطان بسيار مورد توجه قرار گرفته است. در اين تحقيق استفاده از يک پروموتر خاص سرطان با بيان بالا بررسي شد.
مواد و روش ها: در راستاي تکثير و به کارگيري پروموتر خاص سرطان به منظور ايجاد يک سازه براي مقاصد ژن درماني، با استفاده از
Nested-PCR  پروموتري از ژنوم انساني جداسازي شد که در حدود 34 درصد به پروموتر سوروايوين شباهت داشت. سوروايوين يکي از اعضاي خانواده ژن هاي ضد مرگ برنامه ريزي شده سلولي است و در بيشتر سرطان هاي سينه افزايش بيان آن مشاهده شده است. اين قطعه ژني بر اساس بررسي هاي انجام شده در سايت هاي Promoter Scan، EPD، Transfac،Compel  و TRRD داراي دو جايگاه اتصال رونويسي مشابه با پروموتر سوروايوين بود که به وسيله عوامل رونويسي E2F و STAT1 شناسايي مي شد. اين پروموتر به همراه بخش هاي پاسخ دهنده به شرايط محيطي هيپوکسي و استروژن (ريزمحيط سلول هاي سرطاني سينه) و ژن پيش آپوپتوزي tBid در ناقل pCDNA3.1/Hygro+ کلون شد.
نتايج: نتايج
RT-PCR نيمه کمي سلول هاي سرطاني ترانسفکت شده نشان مي دهد که اين قطعه ژني (شبه پروموتر سوروايوين) داراي توانايي تقريبا برابر پروموتر CMV براي بيان ژن tBid است.
نتيجه گيري: استفاده از يک پروموتر کايمريک در هدايت يک ژن پيش آپوپتوزي براي از بين بردن سلول هاي سرطاني ابزاري بسيار اميدوارکننده در راستاي درمان سرطان است که با القاي اختصاصي مرگ برنامه ريزي شده در اين سلول ها به شکلي طبيعي باعث انهدام اين سلول ها مي شود. سازه حاصل در مقايسه با دو سازه کنترل، توانايي بالايي در بيان ژن پيش آپوپتوزي از خود نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 159
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی