برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  12 , شماره  2 ; از صفحه 61 تا صفحه 71 .
 
عنوان مقاله: 

اثر مصرف خوراکي سرشاخه زالزالك بر پاسخ انقباضي و رفع انقباضي وابسته به اندوتليوم آئورت سينه اي در موش صحرايي ديابتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه شاهد، دانشکده پزشکی، گروه فیزیولوژی و مرکز تحقیقات گیاهان دارویی
 
چکیده: 

هدف: بيماري ديابت قندي با افزايش رخداد بيماري هاي قلبي - عروقي همراه است. شواهدي مبني بر اثر ضدديابتي و بهبوددهندگي عملكرد سيستم قلب و گردش خون در مورد زالزالك وجود دارد، بنابراين در اين تحقيق اثر مصرف خوراكي و وابسته به اندوتليوم سرشاخه اين گياه به مدت 6 هفته بر پاسخ انقباضي و رفع انقباضي آئورت سينه اي ايزوله در مدل تجربي ديابت در موش صحرايي نر بررسي شد.
مواد و روش ها: موش هاي صحرايي نر به پنج گروه كنترل، كنترل تحت تيمار با گياه، ديابتي، ديابتي تحت درمان با گياه و ديابتي تحت درمان با گليبن کلاميد تقسيم شدند. دو گروه تحت تيمار با گياه نيز پودر سرشاخه اين
گياه که با غذاي استاندارد موش مخلوط شده بود را با نسبت وزني 6.25 درصد دريافت نمودند. ميزان وزن و گلوكز قبل از كار و در هفته هاي 3 و 6 پس از كار تعيين شد. در انتها، پاسخ انقباضي حلقه هاي آئورت سينه اي به كلرور پتاسيم و فنيل افرين و رفع انقباضي به استيل کولين و سديم نيتروپروسيد با استفاده از بساط بافت ايزوله ارزيابي شد.
نتايج: ميزان گلوکز سرم در گروه ديابتي تحت تيمار به طور معني دار کمتر از گروه ديابتي بود
(P<0.01). به علاوه، حداكثر پاسخ انقباضي آئورت سينه اي داراي اندوتليوم در گروه ديابتي تحت درمان با گياه به كلرورپتاسيم و فنيل افرين به ترتيب به طور غيرمعني دار و معني دار (P<0.05) كمتر از گروه ديابتي بود و با حذف اندوتليوم اين تفاوت معني دار از بين رفت. به علاوه، پاسخ رفع انقباضي حلقه هاي آئورتي داراي اندوتليوم به استيل كولين در گروه ديابتي تحت درمان با گياه در مقايسه با گروه ديابتي تيمار نشده بيشتر و معني دار بود (P<0.05). در ضمن، هيچ تفاوت معني دار بين گروه ها از نظر پاسخ رفع انقباضي به سديم نيتروپروسيد مشاهده نشد.
نتيجه گيري: تجويز خوراكي و دراز مدت زالزالك از طريق اثرگذاري بر عوامل مرتبط با اندوتليوم موجب كاهش پاسخ انقباضي و افزايش پاسخ رفع انقباضي در بافت آئورت موش صحرايي ديابتي مي شود كه اين مطلب مي تواند در جلوگيري از عوارض عروقي ديابت در دراز مدت سودمند باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی