برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1388 , دوره  12 , شماره  3 ; از صفحه 61 تا صفحه 69 .
 
عنوان مقاله: 

شناسايي استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم به متي سيلين با روش انتشار ديسک، تعيين MIC و PCR براي ژن mecA

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی، گروه باکتری شناسی پزشکی
 
چکیده: 

هدف: استافيلوکوکوس اورئوس از عوامل مهم عفونت هاي شديد در بيمارستان و جامعه است. سويه هاي مقاوم به متي سيلين اين باکتري شيوع و مرگ و مير بالا دارند. بنابراين براي درمان آنتي بيوتيکي و کنترل پخش عفونت لازم است که سويه هاي مقاوم به متي سيلين به سرعت و دقت شناسايي شوند. در اين تحقيق مقاومت به متي سيلين با روش انتشار ديسک، آگار دايلوشن و PCR براي ژن mecA بررسي شد.
مواد و روش ها: 174 سويه استافيلوکوکوس اورئوس از نمونه هاي مختلف باليني از سه بيمارستان آموزشي جدا شد. حساسيت آنتي بيوتيکي با روش انتشار ديسک تعيين شد و حداقل غلظت مهارکنندگي اگزاسيلين با آگار دايلوشن و
PCR براي ژن mecA با آغازگرهاي اختصاصي انجام شد.
نتايج: فراواني سويه هاي مقاوم به متي سيلين با روش انتشار ديسک، آگار دايلوشن و
PCR به ترتيب 50 درصد، 47.7 درصد و 48.2 درصد مشاهده شد و سويه هاي mec مثبت نسبت به آنتي بيوتيک هاي آزمايش شده بسيار مقاوم تر از سويه هاي mec منفي بودند. نتايج آگار دايلوشن، مقاومت سطح پايين به متي سيلين (حداقل غلظت مهارکنندگي کمتر از 64 ميلي گرم در ليتر) را نشان داد. پراکندگي سويه هاي مقاوم به متي سيلين در سه بيمارستان مورد بررسي مشابه بود و اختلاف معني دار بين حضور سويه هاي مقاوم به متي سيلين در نمونه هاي مختلف باليني مشاهده نشد.
نتيجه گيري:
PCR بهترين روش براي شناسايي روتين سويه هاي مقاوم به متي سيلين است به طوري که مي تواند 24 ساعت قبل از ساير روش هاي معمول سويه هاي مقاوم به متي سيلين را شناسايي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 240
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی