برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كاهش نويز در تصاوير شبيه سازي شده PET با استفاده از تبديل موجك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیک پزشکی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت
 
چکیده: 

مقدمه: سه مشخصه اصلي در بررسي كيفيت تصاوير پزشكي هسته اي عبارتند از: رزولوشن، كنتراست و نويز تصوير. تصويربرداري با تابش پوزيترون ويژگي و حساسيت بالايي در كاربردهاي انكولوژي دارد، اما سطح بالاي نويز، كيفيت تصاوير را تنزل مي دهد. يكي از روشهايي كه مي توان از آن براي كاهش نويز استفاده كرد، تبديل موجك است.
مواد و روش ها: در مطالعه حاضر، براي توليد تصاوير PET از نرم افزار SimSET كه نرم افزار شبيه سازي مونت كارلو براي مقطع نگاري تابشي مي باشد، و فانتوم چهار بعدي NCAT استفاده شده است. اكتيويته نسبي ارگانهاي مختلف در فانتوم بر اساس تصاوير واقعي تنظيم شده اند. تصوير با بالاترين شمارش به عنوان تصوير مرجع و ساير تصاوير به عنوان تصاوير نويزي مورد پردازش قرار گرفته اند. برنامه هاي لازم براي بازسازي، پردازش تصاوير و نويززدايي با استفاده از نرم افزار MATLAB تدوين شده اند. در اين تحقيق تاثير 54 موجك مختلف با چهار روش متفاوت بر روي تصاوير مورد بررسي قرار گرفته است. به منظور مقايسه تصاوير نويز زدايي شده با تصوير مرجع، از RMS و اختلافLine profile  استفاده شده است.
بحث و نتيجه گيري: با توجه به مقادير
RMS بهترين روش نويززدايي SWT در سطح اول تجزيه تشخيص داده شد. در اين حالت مقدار RMS نسبي به كمترين مقدار مي رسد و بيشترين شباهت بين تصوير نويز زدايي شده و تصوير مرجع وجود داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 201
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی