برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1380 , دوره  1 , شماره  1 ; از صفحه 11 تا صفحه 18 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير چند تركيب فرار موجود در اسانس ‌هاي گياهي بر ميزان تمايل LDL طبيعي و اكسيد شده به گيرنده‌ هاي مربوط در سطح سلول ‌هاي آدرنال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات قلب و عروق، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 
تحقيقات متعدد و مختلف نشان داده است كه غلظت بالاي پلاسما و اكسيداسيون ليپوپروتئين با چگالي كم (LDL) نقش مهمي در آتروژنز دارد. تمايل LDL به گيرنده كلاسيكش در اثر اكسيداسيون كاهش مي‌يابد و بيشتر به وسيله گيرنده رفتگر موجود در ماكروفاژها جذب مي‌شود. در نتيجه سلول‌هاي كف مانند تشكيل مي‌شوند كه در افزايش لايه چربي زير اندوتليال عروق نقش عمده دارند. در اين تحقيق اثر آنتي اكسيداتيو 8 تركيب فرار موجود در اسانس‌هاي گياهي به نام‌هاي آنتول (Anethol)، اوژنول (Eugenol)، ليمونن (Limonene)، لينالول (Linalool)، پارا ـ‌ سيمول(P-Cymol)، پولگون (Pulegone)، تيمول (Thymol) و ژرانيول (Geraniol) همچنين تأثير آنها بر ميزان تمايل LDL طبيعي و اكسيده (با ++CU )بر گيرنده‌اش در سلول‌هاي بافت آدرنال گوسفند در حضور LDL نشاندار با فلورسئين ايزوتيوسيانات ( FITC) مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج آزمايش‌هاي فوق نشان مي‌دهند كه اوژنول و تيمول از خاصيت آنتي اكسيداتيو بالاتري برخوردار هستند و بيشترين اثر را نيز بر روي برداشت LDL (اكسيده و طبيعي) توسط سلول‌هاي آدرنال دارند. ترتيب اثر اين تركيبات برروي LDL اكسيده به صورت زير:
پولگون < آنتول < لينالول < پارا ـ سيمول < ژرانيول < ليمونن < اوژنول تيمول
و بر روي LDL طبيعي به ترتيب زير مي‌باشد:
آنتول < پولگون < ژرانيول < ليمونن < پارا ـ سيمول < لينالول < تيمول اوژنول
بررسي انجام شده نشان مي‌دهد كه اين تركيبات به خصوص تيمول و اوژنول داراي اثر آنتي اكسيداتيو بوده و احتمالاً به خاطر دارا بودن خاصيت چربي دوستي (ليپوفيليك) توانسته‌اند بر ذره LDL تأثير گذارده و تمايل آن را به گيرنده‌اش تغيير دهند. لذا پس از تحقيقات بيشتر مي‌توان از اين‌ تركيبات جهت استفاده‌هاي باليني به خصوص آترواسكلروز و كاهش كلسترول استفاده نمود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 227
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی