برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1388 , دوره  13 , شماره  3 ; از صفحه 149 تا صفحه 157 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي استفاده از پلي استيرن تجاري و پلي استيرن خرد شده مازاد بر کنترل گونه هاي مختلف آنوفل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه حشره شناسی پزشکی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: وجود مقاومت به حشره کش ها، مشکلات زيست محيطي و دشواري کنترل بيولوژيک، استفاده از روشهاي مرسوم در کنترل لارو پشه ها را با مشکل روبرو کرده است. استفاده از دانه هاي پلي استيرني مي تواند جايگزين مناسبي براي اين لاروکش ها باشد. هدف از اين تحقيق ارزيابي اثربخشي دو نوع پلي استيرن، جهت کنترل مراحل نابالغ پشه هاي آنوفل در شرايط آزمايشگاهي – نيمه صحرايي و صحرايي بوده است.
روش کار: در اين مطالعه تجربي، 250 عدد لارو سن 3 و 4 رهاسازي شد، آزمايش در 4 تکرار براي سيني هاي پرورشي تيمار شده با پلي استيرن تجاري و پلي استيرن خرد شده مازاد و گروه شاهد، اجرا گرديد. خروج بالغين بصورت روزانه محاسبه گرديد. در فاز صحرايي و نيمه صحرايي نيز در حوضچه هاي آب قبل و بعد از تيمار کردن، عمليات وفورگيري صورت پذيرفت. داده ها با استفاده از نرم افزار آماري
SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج: در آزمايشگاه، ميزان ممانعت از خروج بالغين و ميزان مرگ و مير به ترتيب
%100 و %91.05 براي پلي استيرن تجاري و پلي استيرن خرده شده مازاد بود. در مرحله صحرايي و نيمه صحرايي مشخص گرديد که در تيمارها، تفاوت معني داري بين تعداد پشه هاي بالغ صيد شده و همچنين وفور لاروي، قبل و بعد از تيمار کردن وجود دارد (P<0.05). در حالي که در گروه شاهد اين تغييرات معني دار نبود.
نتيجه گيري: دانه هاي پلي استيرني بايستي با توجه به نوع زيستگاه و داشتن شرايط خاص بکار برده شوند. استفاده از پلي استيرن تجاري و پلي استيرن خرد شده مازاد در کنار ساير روشهاي مکمل مي تواند در برنامه مبارزه تلفيقي ناقلين بصورت موثري در کشور ايران و ساير نقاط مشابه بکار برده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی