برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نتايج حاصل از ويتركتومي در بيماران مبتلا به عوارض انسداد شاخه اي وريد شبكيه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
چکیده: 

هدف: بررسي نتايج حاصل از ويتركتومي در بيماران مبتلا به عوارض انسداد شاخه اي وريد شبكيه (BRVO)
مواد و روش ها: در اين مطالعه گذشته نگر وضعيت شبكيه و حدت بينايي بيماران مبتلا به عوارض BRVO كه در طول 11 سال تحت عمل ويتركتومي قرار گرفته بودند، قبل از جراحي و حداقل به مدت شش ماه پس از آن ارزيابي شد.
يافته ها: سي چشم از 30 بيمار با ميانگين سني 64.7±10.92 سال (از 41 تا 85 سال)، مورد بررسي قرار گرفتند. علت عمل جراحي در 23 چشم (76.6 درصد) خون ريزي زجاجيه به تنهايي، در 5 چشم (16.6 درصد) دكولمان كششي ماكولا و در 2 چشم 6.6)درصد) خون ريزي زجاجيه به همراه دكولمان كششي ماكولا بود. ميانگين طول مدت پي گيري 15.43±12.5 ماه (حداقل 6 و حداكثر 60 ماه) و ميانگين حدت بينايي در كل بيماران، قبل از عمل 2.6±0.66 و پس از آن 0.92±0.75 لوگمار (P<0.001) بود. بهبود حدت بينايي در گروه خون ريزي زجاجيه معني دار بود (P<0.001)،‌ اما در دو گروه ديگر معني دار نبود در دو بيمار، حدت بينايي نهايي بدتر از حدت بينايي قبل از جراحي و در دو بيمار ديگر نيز حدت بينايي نهايي معادل حدت بينايي قبل از عمل بود.
نتيجه گيري: در بررسي صورت گرفته، شايع ترين علت ويتركتومي پس از BRVO خون ريزي زجاجيه مي باشد. هم چنين نتايج عمل ويتركتومي از نظر بهبود حدت بينايي، در افراد مبتلا به خون ريزي زجاجيه، در مقايسه با مبتلايان به دكولمان كششي ماكولا بهتر است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی