4 SID.ir | بررسي شاخص هاي اكسيداتيو استرس در مبتلايان به سرطان مثانه در مقايسه با گروه شاهد
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي شاخص هاي اكسيداتيو استرس در مبتلايان به سرطان مثانه در مقايسه با گروه شاهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شرکت حکیمیان شرق، خیابان توحید، خیابان قزلباش، شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: علي رغم مطالعات فراوان انجام شده در رابطه با نقش روندهاي اكسيداتيو و دفاع آنتي اكسيداني بدن در ابتلا به سرطان هاي گوناگون، مستندات اندكي در رابطه با نقش اين عوامل در بيماران مبتلا به سرطان مثانه وجود دارد. بر اين اساس در اين مطالعه سعي شد تا به بررسي سطح سرمي (Malon Dialdehyde) MDA به عنوان شاخص اكسيداني و ظرفيت تام آنتي اكسيداني به عنوان شاخص دفاع آنتي اكسيداني بدن در افراد مبتلا به سرطان مثانه در مقايسه با افراد سالم پرداخته شد.
روش بررسي: در طي يك مطالعه مورد شاهدي، تعداد 51 نفر از بيماران مبتلا به سرطان مثانه و 58 نفر گروه شاهد با در نظر گرفتن معيارهاي ورود و خروج، به روش آسان انتخاب شدند. پس از اخذ رضايت نامه كتبي از افراد مورد آزمون نمونه هاي خون پس از 8 ساعت ناشتايي گرفته شد. ظرفيت تام آنتي اكسيداني و MDA سرمي در نمونه هاي جمع آوري شده، اندازه گيري گشت. در نهايت داده ها با استفاده از آزمون آماري student t test بين دو گروه مورد مقايسه قرار گرفت. داده ها با استفاده از نرم افزار آماريSPSS V. 13  آناليز گرديد.
يافته ها: بر اساس نتايج مطالعه حاضر، غلظت پلاسمايي MDA افزايش (P value < 0.001) و ظرفيت تام آنتي اكسيداني كاهش (P value < 0.001) معني داري در مبتلايان به سرطان مثانه در مقايسه با گروه شاهد داشته است.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج مطالعه حاضر مي توان واكنش هاي اكسيداتيو و آسيب هاي بيولوژيك ناشي از اين واكنش ها كه در اثر افزايش استرس اكسيداتيو و قدرت دفاعي ناكافي سيستم هاي آنتي اكسيداني بدن ايجاد مي شود را به عنوان يك مكانيسم مهم دخيل در ايجاد سرطان مثانه پيشنهاد نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی