برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تفاوت شدت علايم سندرم قطع در بعضي از روش هاي ايجاد وابستگي به مرفين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* رفسنجان، دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده پزشکی، گروه فیزیولوژی و فارماکولوژی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در اين مطالعه شدت وابستگي فيزيکي به مرفين (با بررسي علايم سندرم قطع)، ميزان مرگ و مير و تغييرات وزن در برخي از روش هاي رايج القا وابستگي به مرفين با هم مقايسه شده اند.
مواد و روش ها: در اين مطالعه شش روش شايع ايجاد وابستگي به مرفين انتخاب شدند. در تمام اين روش ها وابستگي به مرفين در موش هاي وستار نر مورد بررسي قرار گرفت. در تمام اين روش ها وابستگي به مرفين با تزريق مکرر مرفين انجام شد. علايم سندرم قطع در تمام گروه ها در روز آخر تزريق و چهار ساعت پس از مصرف آخرين دوز مرفين به مدت 20 دقيقه بررسي شد. اين علايم شامل پرش عمودي، اسهال، دندان قروچه، پتوز، تکان دادن سر، تکاندن بدن مثل سگ خيس و ايستادن روي دو پا هستند.
يافته ها: نتايج نشان داد که در همه گروه ها متعاقب مصرف نالوکسان تمامي علايم سندرم قطع آشکار خواهند شد اما به هر حال شدت بروز اين علايم (پرش عمودي، اسهال، دندان قروچه، تکان دادن سر، تکاندن بدن مثل سگ خيس و ايستادن روي دو پا) در گروه هاي مختلف متفاوت بود. همچنين ميزان مرگ و مير و تغييرات وزن نيز در گروه هاي مختلف متفاوت بود.
استنتاج: به طور خلاصه نتايج اين مطالعه نشان داد که روش هاي متفاوت ايجاد وابستگي به مرفين منجر به درجات متفاوتي از علايم و رفتارهاي سندرم قطع، مرگ و مير و تغييرات وزن مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 183
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی