4 SID.ir | بررسي اثرات ورزش ميان مدت بر يادگيري و حافظه احترازي غير فعال در موش هاي صحرايي نر وابسته به مورفين
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات ورزش ميان مدت بر يادگيري و حافظه احترازي غير فعال در موش هاي صحرايي نر وابسته به مورفين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مطالعات پيشين نشان دهنده رابطه ميان اعتياد به اوپيوئيدها و نقص يادگيري و حافظه است. از آن جا که ورزش داراي آثار مثبت بر سيستم اعصاب مرکزي است، مطالعه حاضر اثرات ورزش تردميل را روي يادگيري و حافظه در موش هاي صحرايي معتاد به اوپيوئيدها مورد ارزيابي قرار داده است.
روش ها: تعداد 42 موش صحرايي با وزن 350-300 گرم به چهار گروه شاهد، وابسته به مورفين، ورزشکار و ورزشکار همراه با مورفين تقسيم شدند. در گروه هاي وابسته به مورفين، مورفين به صورت تزريق درون صفاقي با دوزهاي افزايشي: سه روز اول
10 mg/kg، سه روز دوم 20 mg/kg و سه روز سوم 4 mg/kg استفاده گرديد. در گروه هاي ورزشکار پروتکول ورزش شامل دويدن روي تردميل با سرعت 17 m/min و شيب 7 درجه، 60 دقيقه در روز، در تمام ايام هفته، به مدت 3 ماه بوده است. يادگيري و حافظه احترازي غيرفعال در دستگاه شاتل باکس بعد از 3 ماه از اعتياد و ورزش در موش هاي صحرايي بررسي شد.
يافته ها: نتايج نشان داد در مقايسه با گروه شاهد يادگيري و حافظه به طور چشم گيري در گروه وابسته به مورفين آسيب مي بيند ولي ورزش منجر به بهبود يادگيري و حافظه در گروه ورزشکار همراه با مورفين مي شود، همچنين در گروه ورزشکار سالم نيز معيارهاي يادگيري و حافظه را به طور معني داري افزايش مي دهد.
نتيجه گيري: اين نتايج نشان مي دهد يادگيري و حافظه به دنبال اعتياد به مورفين آسيب ديده، ولي ورزش تردميل از اين اثرات جلوگيري مي نمايد. به نظر مي رسد دويدن بر روي تردميل، بتواند در پيش گيري و تخفيف آسيب هاي شناختي در اعتياد کمک کننده باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 127
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی