برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي هيستولوژيك اثر ژلاتين ماتريكس استخواني انساني (BMG) و پيوند خودي در ترميم نقايص استخوان پاريتال حيوان آزمايشگاهي RAT

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی دهان- فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه شاهد
 
چکیده: 

سابقه و هدف: استفاده از پيوندهاي استخواني روش معمول جراحان جهت جبران نقايص استخواني بيماران مي باشد. از آنجا كه گرافت هاي استخواني به طور پيشرونده در طي مراحل درماني جذب مي شوند و نيز امكان دسترسي آسان به آنها ممكن نيست، بنابراين استفاده از مواد مصنوعي جايگزين شونده از ارزش و كارآيي روزافزوني در جراحي برخوردار شده است. يكي از اين مواد جايگزين استخوان، BMG است كه نوع انساني اين ماده براي اولين بار در كشور توسط متخصصين ايراني تهيه شده است. مطالعه حاضر با هدف بررسي كيفيت و روند استخوان سازي با دو روش استفاده از BMG انساني و استفاده از پيوند خودي در ترميم نقايص استخوان پريتال حيوان آزمايشگاهي Rat صورت گرفت.
مواد و روشها: در مطالعه تجربي حاضر، از
Rat 12 نر بالغ از نژاد Sprague dawley استفاده گرديد. با استفاده از استخوان هومروس انسان تهيه شده از بانك پيوند بيمارستان امام خميني نوع انساني BMG توليد شد. دو سوراخ به قطر 5mm و عمق 2mm در دو سمت راست و چپ پاريتال Rat ايجاد شد. BMG به طور تصادفي در يک سمت و پيوندهاي خودي نيز که از سمت مقابل پاريتال rat ها برداشته شدند در سوراخ ديگر تعبيه گشت. سپس نمونه ها از نظر ميزان و سرعت استخوان سازي، وجود التهاب، بافت فيبروز و غضروف با روش هيستولوژي بررسي شدند. جهت بررسي نتايج هيستولوژيك از آزمون Wilcoxon-single Rank استفاده شد.
يافته ها: در هر دو گروه پيوند خودي و
BMG، التهاب طي دوره هاي 7، 14، 24 و 60 روزه روند نزولي داشت. همچنين تشكيل استخوان با گذشت زمان در هر دو گروه ها از روز 7-60 بيشتر شده بود و درصد استخوان ساخته شده در گروه BMG در روزهاي 24، بيشتر از گروه پيوند خودي بود كه نشان مي داد BMG مانند پيوند خودي مي تواند در ترميم نقايص استخواني موثر باشد. تفاوت معناداري از لحاظ نوع و ميزان استخوان ساخته شده در روز 60 بين هر دو گروه مشاهده نشد.
نتيجه گيري: سرعت ترميم بافت استخواني با
BMG بيشتر بوده، از محدود شدن بازسازي در حواشي حفره ممانعت مي شود. گرچه كيفيت استخوان ساخته شده توسط BMG و پيوند خودي يكسان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 64
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی