برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1388 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 12 تا صفحه 15 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي تاثير سابقه فاميلي سرطان بر ابتلا به سرطان کولورکتال: يک مطالعه مورد شاهدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بزرگراه چمران، ولنجک، خیابان یمن، خیابان پروانه، بیمارستان طالقانی، طبقه 7، مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

مقدمه: اگرچه افزايش خطر سرطان کولورکتال در افراد با سابقه فاميلي مثبت در مطالعات گذشته مکررا به اثبات رسيده است ولي اطلاعات بسيار محدودي در اين زمينه در ايران گزارش شده است. هدف از اين مطالعه تعيين ارتباط وجود سابقه فاميلي سرطان و ابتلا به سرطان کولورکتال مي باشد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر به صورت يک مطالعه مورد- شاهدي همسان نشده طراحي شده است. 393 مورد با تشخيص قطعي سرطان کولورکتال و 393 شاهد سالم که در يک طرح بررسي سلامتي شرکت کرده بودند به طور تصادفي انتخاب شدند. اطلاعات مربوط به سابقه فاميلي سرطان در موردها با استفاده از فرم هاي ثبت سرطان و در شاهدها با مصاحبه با آنان توسط پرسنل بهداشتي آموزش ديده جمع آوري شد. نسبت شانس مانتل- هانزل براي از بين بردن اثر مخدوش کنندگي سن و جنس محاسبه گرديد.
نتايج: سابقه فاميلي سرطان توسط 36.4% موردها و 24.4% شاهدها گزارش گرديد. خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در افرادي که سابقه ابتلا به سرطان در حداقل يکي از بستگان درجه يک آن ها گزارش گرديده بود در حدود 2 برابر افزايش مي يافت. نتايج مطالعه نشان داد که داشتن سابقه فاميلي سرطان کولورکتال با احتمال
4.8 برابر (8.1-2.8:0.95CI) ابتلا به سرطان کولورکتال مصادف خواهد بود.
نتيجه گيري: بر اساس يافته هاي اين مطالعه مي توان چنين نتيجه گيري کرد که داشتن سابقه فاميلي سرطان با خطر ابتلا به سرطان کولورکتال همراه است. بر مبناي آن که، برنامه معمول جهت غربالگري سرطان کولورکتال در ايران وجود ندارد، لذا توصيه مي شود بستگان درجه يک بيماران مبتلا به سرطان کولورکتال در اولويت برنامه هاي غربالگري قرار بگيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 210
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی