برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات کرايو آنالژزي در کاهش درد و پارستزي پس از استرنوتومي مياني متعاقب عمل جراحي پيوند عروق کرونر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی قلب و عروق، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

مقدمه: کنترل درد پس از توراکوتومي در پيشگيري از عوارض تنفسي بعد از عمل از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد. روش هاي مختلفي جهت کنترل درد بعد از عمل وجود دارد. کرايو آنالژزي با يخ زدگي اعصاب بين دنده اي قادر به کنترل طولاني مدت درد بعد از عمل مي باشد.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع تحليلي مداخله اي بر روي 124 بيمار که تحت عمل جراحي پيوند عروق کرونر
(CABG) قرار گرفته بودند انجام شد بيماران بطور تصادفي به دو گروه کنترل و مورد مطالعه تقسيم شدند. در گروه مورد مطالعه در حين عمل جراحي تحت کرايوتراپي اعصاب بين دنده اي قرار گرفتند. تمام بيماران درمان هاي ضد درد را برحسب نياز در مرحله بعد از عمل دريافت کردند و ميزان درد بيماران در ناحيه LIMA و استرنوم با استفاده از معيار VAS در مرحله قبل از ترخيص، يک ماه و سه ماه بعد از عمل اندازه گيري شد. وجود يا عدم وجود پاراستزي نيز در هر دو گروه ثبت شد. ميزان دفعات نياز به مسکن (مورفين- ايندومتاسين– اپيوم) بطور روزانه درج شد و اطلاعات با استفاده از نرم افزار SPSS 11.5 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج: ميانگين درد استرنوم در بيماران گروه مورد مطالعه در مرحله قبل از ترخيص، يک ماه و سه ماه بعد از عمل کمتر از گروه کنترل بود
(p=0.01) که از نظر آماري معني دار مي باشد. ميانگين درد در ناحيه LIMA در مرحله قبل از ترخيص بيشتر و يک ماه بعد از عمل مشابه و سه ماه بعد از عمل، بيشتر از گروه کنترل بود (p=0.045) ميانگين مصرف مورفين و اپيوم در گروه مطالعه کمتر از گروه شاهد (p=0.017) بود ولي نياز به ايندومتاسين در گروه کرايوتراپي بيشتر مي باشد که تفاوت معني دار است. شيوع پارستزي در همه مراحل در گروه مورد مطالعه کمتر بوده است (P=0.001).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج اين مطالعه از کرايوتراپي بعنوان روشي مطمئن جهت کاهش درد، نياز به مسکن و پاراستزي استرنوم در مرحله بعد از عمل جراحي پيوند عروق کرونر مي توان استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی