برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1387 , دوره  4 , شماره  16 ; از صفحه 33 تا صفحه 46 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثيرات جهاني شدن R&D بر توسعه فناوري و نوآوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

افزايش رقابت و انگيزه بقا بسياري از سازمان ها را برآن داشته که فعاليت هاي خود را بر توليدات اساسي و توانمندي هاي محوري متمرکز کنند که اين امر مستلزم سرمايه گذاري در تحقيقات و ايجاد نوآوري هاي فناوريک مي باشد. انجام تحقيقات در سازمان ها با هدف حمايت از نوآوري صورت مي گيرد و فعاليت هاي R&D بايد فرصت هاي کسب و کار جديدي خلق کرده و يا کسب و کار فعلي سازمان را متحول نمايد. همچنين شدت يافتن رقابت موجب افزايش حمايت کشورها و سازمان ها از فعاليت هاي R&D شده است. پيچيدگي هاي تحقيقات مبتني بر دانش، فناوري و نوآوري و نيز پويايي کسب و کار و بازار، سازمان ها را مجبور کرده تا در حجم، مقياس، موقعيت مکاني و جهت گيري فعاليت هايشان تجديدنظر کنند.
امروزه
R&D تاثير مستقيمي بر نوآوري، بهره وري، کيفيت، سطح استاندارد زندگي، سهم بازار و نيز ديگر عواملي که در افزايش توان رقابتي سازمان ها موثر هستند، دارد. با ظهور پديده جهاني شدن روش هاي کسب فناوري نيز تغيير کرده و روش هاي جديدي خلق گرديده که به کشورها و سازمان ها امکان دستيابي به تحقيقات در سطوح مختلف را مي دهد.
در اين مقاله سعي شده تا ضمن ارايه تعريفي از جهاني شدن و
R&D، به بررسي تاثيرات جهاني شدن بر R&D شامل ظهور روش هاي جديد کسب فناوري که منجر به دسترسي به تحقيقات دانشي و توسعه اي مي گردد، بررسي شاخص هاي تاثيرپذير از R&D، لزوم مميزي R&D و نوآوري در سازمان ها، معرفي برخي از فاکتورهاي مرتبط با R&D نظير هزينه، بازار، فناوري، مزيت رقابتي و چالش ها و فرصت هاي حاصل از فرآيند جهاني شدن بر فعاليت هاي R&D در کشورهاي در حال توسعه، پرداخته شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رادفر، ر.، و خمسه، ع. (1387). بررسی تاثیرات جهانی شدن R&D بر توسعه فناوری و نوآوری . رشد فناوری, 4(16), 33-46. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=96361Vancouver : کپی

رادفر رضا، خمسه عباس. بررسی تاثیرات جهانی شدن R&D بر توسعه فناوری و نوآوری . رشد فناوری. 1387 [cited 2021July31];4(16):33-46. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=96361IEEE : کپی

رادفر، ر.، خمسه، ع.، 1387. بررسی تاثیرات جهانی شدن R&D بر توسعه فناوری و نوآوری . رشد فناوری, [online] 4(16), pp.33-46. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=96361. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 211 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی