برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شناسايي و وفور گونه هاي آسپرژيلوس در خاک استان هاي فارس و کرمان و مطالعه توليد آفلاتوکسين در آن ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده کشاورزی، دانشگاه شیراز و موسسه تحقیقات پسته کشور
 
چکیده: 

گونه هاي آسپرژيلوس از جمله عوامل تخريب کننده محصولات کشاورزي در مراحل قبل و پس از برداشت مي باشند. طي سالهاي 1383 تا 1386 با نمونه برداري از خاک مزارع و باغ هاي مختلف در استان فارس و باغ هاي پسته استان کرمان گونه هاي مختلف جنس Aspergillus از خاک جدا شده و جمعيت آن ها نيز محاسبه گرديد. نمونه هاي خاک از عمق صفر تا 40 سانتي متري تهيه شده و جدا سازي جدايه ها با استفاده از محيط کشت هاي Czapek، AFPA و SPDA انجام گرديد. براساس خصوصيات ميکروسکوپي و ماکروسکوپي پنج بخش (Flavi، Nigri، Circumdati، Fumigati و Terrei) شامل 13 گونه Aspergillus شناسايي گرديد که عبارت بودند از: A. alliaceus، A. auricomus، A. carbonarius*، A. flavus،A. fumigatus ، A. japonicus var. japonicus، A. niger var. niger، A. ochraceus، A. oryzae*، A. parasiticus، A. sclerotiorum، A. sojae و A. terreus. گونه هايي که با ستاره مشخص شده اند براي اولين بار از ايران گزارش مي شوند. از ميان محيط کشت هاي مورد استفاده، محيط هاي SPDA و AFPA کارايي بهتري براي جدا سازي و شمارش گونه هاي Aspergillus به خصوص گونه هاي مولد آفلاتوکسين از خود نشان دادند.
در استان فارس کرمان به ترتيب،
A. flavus، A. parasiticus، A. niger var. niger و در استان کرمان به ترتيب A. niger var. niger، A. flavus، A. parasiticus بيشترين فراواني را در مقايسه با ساير گونه ها داشتند. در استان فارس، خاک باغ هاي پسته و خاک هاي بکر، بيشترين و کمترين جمعيت گونه هاي Aspergillus را نشان دادند. در استان کرمان، خاک باغ هاي پسته رفسنجان و زرند، به ترتيب بيشترين و کمترين جمعيت را گونه هاي Aspergillus داشتند. همچنين از ميان 20 و 52 جدايه A. flavus جدا شده از استان هاي فارس و کرمان، به ترتيب 14 و 33 جدايه توانستند آفلاتوکسين توليد کنند.
متن کامل مقاله در قسمت انگليسي ارايه شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدی، ا.، و بنی هاشمی، ض.، و حق دل، م. (1388). شناسایی و وفور گونه های آسپرژیلوس در خاک استان های فارس و کرمان و مطالعه تولید آفلاتوکسین در آن ها. رستنیها, 10(1 (پیاپی 34)), 8-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=96337Vancouver : کپی

محمدی امیرحسین، بنی هاشمی ضیاالدین، حق دل معصومه. شناسایی و وفور گونه های آسپرژیلوس در خاک استان های فارس و کرمان و مطالعه تولید آفلاتوکسین در آن ها. رستنیها. 1388 [cited 2021September23];10(1 (پیاپی 34)):8-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=96337IEEE : کپی

محمدی، ا.، بنی هاشمی، ض.، حق دل، م.، 1388. شناسایی و وفور گونه های آسپرژیلوس در خاک استان های فارس و کرمان و مطالعه تولید آفلاتوکسین در آن ها. رستنیها, [online] 10(1 (پیاپی 34)), pp.8-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=96337. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی