برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراواني اپي زياتومي و عوارض آن در زنان نخست زا (بررسي طولي سه ماهه)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اپي زياتومي عملي است رايج که در مامايي انجام مي شود. تقريبا 33% زناني که در سال 2000 زايمان کردند، اپي زياتومي شدند. با اين وجود فوايد باليني اپي زياتومي هنوز مورد بحث است. هدف از اين مطالعه تعيين فراواني اپي زياتومي و عوارض به جاي مانده از آن (درد پرينه، ديسپارونيا) در طي 3 ماه پس از زايمان مي باشد.
روش بررسي: اين مطالعه به صورت توصيفي در بيمارستان هاي آموزشي شهر تهران بر روي 510 زن نخست زا انجام گرفت. اطلاعات مورد نياز به وسيله مصاحبه 1، 10، 40 و 90 روز پس از زايمان اخذ و در فرم اطلاعاتي ثبت گرديد. پس از تکميل تعداد نمونه ها اطلاعات با استفاده از آزمون آماري تجزيه و تحليل شد.
يافته ها: در اين مطالعه شيوع اپي زياتومي 3/97% برآورد شد، 3/32% اپي زياتومي نوع مدين و 7/67% نوع مديولترال دريافت کردند. عوارض اپي زياتومي شامل درد پرينه که در 1، 10، 40 و 90 روز پس از زايمان به ترتيب 4/96%، 63%، 25% و 12% به دست آمد و ديسپاروني در 10، 40 و 90 روز پس از زايمان به ترتيب 100%، 66% و 2/31% محاسبه گرديد.
نتيجه گيري: شيوع اپي زياتومي در ايران بسيار بيشتر از ميزان هاي گزارش شده از ساير نقاط دنيا مي باشد و شيوع اپي زياتومي مديولترال در ايران علي رغم مشکلات آن بيشتر از اپي زياتومي مدين است. به همين دليل قاعدتا شيوع عوارض آن (درد پرينه، ديسپاروني) در جامعه زنان ايراني نيز بيشتر مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 510
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی