برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مشخصات دموگرافيك و باليني اولين حمله تشنج تب كودكان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

مقدمه: تشنج تب شايع ترين مشكل نورولوژيك اطفال است كه در 4- 3 درصد از كودكان زير پنج سال رخ مي دهد. اين مطالعه به منظور بررسي خصوصيات دموگرافيك و باليني اولين حمله تشنج تب كودكان بستري شده در بخش اطفال، صورت گرفت.
روش بررسي: در يك مطالعه توصيفي، پرونده كليه كودكاني كه به علت اولين حمله تشنج تب از فروردين 83 لغايت مهر 84 در بيمارستان شهيد صدوقي يزد بستري شده بودند، از نظر مشخصات دموگرافيك و باليني مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج: 139 بيمار شامل 76 پسر و 63 دختر با ميانگين سني
2.03±1.21 سال بررسي شدند. تيپ تشنج تب در %67 ساده و در %33 كمپلكس بود. %66 از موارد تشنج در كمتر از دو سال و %6 از آنها در بيش از چهار سالگي رخ داده بود. شايع ترين فرم تشنج، تونيك كلونيك ژنراليزه (79 نفر) و شايع ترين علت تب، (%30)URI و ميانگين درجه حرارت زمان بستري 38.5±0.67 درجه و همچنين ميانگين مدت تشنج 6.7 دقيقه و ميانگين روزهاي بستري 2.3 روز بودكه مدت تشنج و مدت بستري شدن در گروه كمپلكس به طور معني داري بيش از گروه ساده بود.
نتيحه گيري: تعداد موارد تشنج تب كمپلكس در اين مطالعه، قابل توجه بود كه برخورد جدي تري را در اين دسته از بيماران تشنج تب مي طلبد. از آنجايي كه اقدام به كاهش تب در بروز تشنج بي تاثير است لذا نبايد با تاكيد بر مصرف تب بر در جلوگيري از تشنج تب، اضطراب والدين اين كودكان را افزود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 121
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی